Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Dalším hostem v Pražské kavárně byl pro někoho nežádoucí Banáš

Dalším hostem v Pražské kavárně byl pro někoho nežádoucí Banáš

<< VIDEO >> Dalším hostem Pražské kavárny Petra Žantovského byl slovenský prozaik, dramatik, emeritní diplomat a politik Jozef Banáš.

Petr Žantovský a Jozef Banáš
20. července 2021 - 07:20

Nejen za knihu Idioti v politike (a řadu dalších - třeba Politikum tremens atd.) se stal Jozef Banáš jedním z laureátů letošní Krameriovy ceny za nezávislou žurnalistiku.

Mezitím vůkol zuřící třídní boj opět přitvrdil a dnes už i každé malé dítě díky statečným českým a slovenským novinářům ví, že Banáš je nepřítel pravdy a lásky, liberální demokracie a neziskovek utrácejících veřejné (tedy naše) peníze za indoktrinaci těch, kdo se nechají (obvykle proto, že jejich favoriti prohráli minulé volby) nebo se nemohou bránit (děti školního a dnes už i předškolního věku). Banáš je zkrátka nežádoucí. Alespoň pro někoho. Pro toho, kdo neumí nebo nemá potřebu myslet. Protože to je to hlavní, co Banáš ve svých textech nabízí: přemýšlení o světě a souvislostech, které jej utvářejí a mění. Jenomže to právě je nežádoucí.


Jozef Banáš (*1948) je slovenský prozaik, dramatik, emeritní diplomat a politik. Vystudoval ekonomii, zahraniční obchod, velkou část života ale strávil mimo tento obor. V druhé půli 80. let byl tiskovým atašé tehdy ještě federálního velvyslanectví ve východním Berlíně (NDR) a první polistopadová léta působil jako zástupce velvyslance Československa v Rakousku.

Po roce 2000 se dal i na aktivní politiku, byl funkcionářem a poslancem strany ANO (neplést s Babišovým hnutím, toto bylo slovenské uskupení Aliancia nového občana) a později SDKÚ. V roce 2004 byl zvolen jako první Slovák na post viceprezidenta Parlamentního shromáždění NATO.

Po odchodu z politiky se věnuje především literatuře, v níž se ale realizoval už od 70. let. Je autorem desítek televizních, filmových i divadelních scénářů a prozaických děl. Česky vyšla mimo mnohé jiné například i jeho kniha v originále nazvaná C. Jde o tragikomickou perzifláž poskládanou z osobních zkušeností, jež Banáš v politické sféře zažil a viděl. Kniha je velkým, ale kormutlivým poučením o lidské malosti těch, kdo se chtějí stát za každou cenu velkými. Zejména cenné postřehy se týkají vztahu politiků, médií a veřejného mínění.

A právě Jozef Banáš byl hostem nejnovějšího pokračování cyklu Pražská kavárna, který řídí Petr Žantovský.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:pž)