Svátek má: Matěj

Politika

Velikost textu:

David: Ani moje generace nevěřila všemu, co bylo v učebnicích

David: Ani moje generace nevěřila všemu, co bylo v učebnicích

Europoslanec Ivan David v nedávném rozhovoru, který byl uveřejněný na webu Novarepubliky.cz, kritizoval přepisování dějin.

Europolsnaec Ivan David
28. ledna 2020 - 08:30

Dnes umírají poslední pamětníci války. Opravdu si myslíte, že se brzy nedočkáme, že se začne tvrdit, že válku vyvolal SSSR? Již se strhávají pamětní cedule, budou se určitě přemisťovat sochy vojevůdců. Copak tohle není reálné přepisování dějin a učebnic?

„Žádné ONO nezačne. Někteří začali, ale moc velkou veřejnou podporu nezískali. Sochy „se“ přemísťovaly i dříve, například Masarykové zmizeli. Koněv „se“ nepřemístil a jsem přesvědčen, že přemístěn nebude. Pavel Novotný s propagovanou sochou je pro velkou většinu veřejnosti trapný tajtrlík. Kam dospěl obsah učebnic, to nevím, ale hlavně se historie vyučuje minimálně. Ani moje generace nevěřila všemu, co bylo v učebnicích. Pokud se mění učebnice, je to z iniciativy zdejších kolaborantů, nějaká rezoluce Evropského parlamentu toho sama jistě nedosáhne. Každá taková akce vede k reakci."

Symboly rudé hvězdy byly ve své době odstraňovány z památníků Rudé armádě na našem území a na Olšanech jsou tyto hvězdy schválně natřeny nahnědo. Přitom hnědé nebezpečí je nacistické, nikoli sovětské. Není zde tendence položit rovnítko mezi SSSR a nacistické Německo? Na různých akcích včetně Milionů chvilek pro demokracii tato logika frapantně zaznívá, zobrazuje se na transparentech.

„Na natírání hvězd stačí jednotlivec, na natírání tanku musí být parta blbců s podmínkou, že jí nikdo nepřekáží. Naprostá většina lidí si myslí svoje navzdory rezolucím a článkům. Ale jsou to voliči. Když se někdo chce znemožnit, má příležitost. Jistě ani voliči ODS nejsou ve své většině nadšeni Pavlem Novotným. Ano, někdo se snaží, ale já si nemyslím, že může být úspěšný, byť i s podporou médií. Milión chvilek jsou 2 % populace. Já bych je nepřeceňoval i přes veškerou mediální podporu. Ta spíš poškodí mediální podporovatele."

Prezident Zeman dal na vědomí, že pochybuje, že by krom EU mohla být jiná alternativa. Co o tom soudíte nyní v roli europoslance?

„Něco podobného tvrdili někteří politici o Rakousko-Uhersku. A jiní zase říkali něco jiného, a to bych parafrázoval větou: „Byli jsme před Evropskou unií, budeme i po ní.“ Ale to platí, jen když odejdeme. Zůstaneme-li, za několik málo desítek let po nás nebude ani stopy. Nositelé zbytků genetického materiálu budou mluvit jiným jazykem a žít v degenerované kultuře. Nevím, jestli to pan prezident a jeho mluvčí míní tak, že zánik národní kultury je nevyhnutelný, nebo že úpadek nakonec vyústí ve šťastnou budoucnost, nebo že prostě nemůžeme dělat nic…"


(ps, Novarepublika.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)