Svátek má: Gustav

Politika

Velikost textu:

Dotace ve výši patnácti milionů na film o vrazích či hrdinech Mašínech

Dotace ve výši patnácti milionů na film o vrazích či hrdinech Mašínech

"Fond kinematografie přidělil na natočení filmu o bratrech Mašínech 15 milionů. Kolik by asi dal na natočení filmu o lupiči Babinském či podobných "celebritách" české historie?" zeptal se na svém facebookovém profilu poslanec Jiří Kobza.

Tak a je to. Fond přidělil 15 milionů korun na oslavu vrahů či hrdinů?
13. srpna 2019 - 08:35

A skutečně. Tuto informaci potvrdila i následující tisková zpráva Státního fondu kinematografie.

Fond podpořil jeden z filmů o Mašínech

Ve výzvě na výrobu celovečerního hraného filmu uspělo celkem osm projektů, mezi které Rada Státního fondu kinematografie rozdělila 64 milionů korun. Shodou okolností se do výzvy přihlásily dva projekty mapující události okolo skupiny bratří Mašínů. Radní se rozhodli podpořit snímek režiséra Tomáše Mašína a scenáristy Marka Epsteina.

"Fond od roku 2016 disponuje dostatečným rozpočtem,a může tedy podpořit projekty i vysokými částkami, je takkonečně možné točit i rozpočtově náročnější projekty, které pak zaujmou v zahraničí i v českých kinech," řekla Helena Bezděk Fraňková, ředitelka Státního fondu kinematografie.

"Útěk skupiny bratří Mašínů přes železnou oponu do Západního Německav říjnu 1953 je událost, která dodnes budí v české společnosti protichůdné reakce. Bylo pět členů skupiny hrdiny nebo sprostými vrahy? Režie snímku Bratři se ujme Tomáš Mašín. Scénář napsal Marek Epstein, který je podepsaný také pod scénáři k filmům Ve stínu, Václav nebo Anděl Páně 2. Rada podpořila projekt ve výzvě na výrobu částkou 15 milionů korun," píše se ještě v tiskové zprávě.

Prvnizpravy.cz napsaly(ps, Státní fond kinematografie, Prvnizpravy.cz, foto: ps)