Svátek má: Věroslav

Politika

Velikost textu:

Doubrava: Slova ministra Vojtěcha jsou jenom hraběcími radami...

Doubrava: Slova ministra Vojtěcha jsou jenom hraběcími radami...

Na několik místech ČR znovu stoupá počet nakažených koronavirem. Proč k tomu došlo? Není s tím spojen žádný problém. Z velmi prostého důvodu. Někteří lidé ze sebe prostě trousí koronavirové breberky. Vždyť virus je rozšířený po celém světě. Je to osudově jednoduché.

Jaroslav Doubrava, senátor
30. června 2020 - 03:20

K tomuto fenoménu uvádí publicista František Roček, že poněkud legrační byl povzdech, že za současným nárůstem infekcí jsou problémy s „…s neukázněností některých našich spoluobčanů. Není výjimečné, že lidé, kteří mají příznaky daného onemocnění, navštěvují různé oslavy, jiné hromadné akce, firemní večírky a podobně. Hygienici jsou následně nuceni řešit stovky kontaktů potenciálně nakažených," říkal ministr zdravotnictví Adam Vojtěch.


Podle ústeckého senátora Jaroslava Doubravy slova ministra Vojtěcha jsou jenom hraběcími radami, protože neustále je mnoho lidí postižených sennou rýmou či všedním nachlazením. U řady lidí jsou tyto problémy permanentní. Někteří nemocní covidem-19 jako prvotní příznaky měli kašel nebo rýmu. Moc by ministra Vojtěcha nepotěšil ani fakt, že prvotním příznakem nemoci nebylo někdy nic jiného než bolest hlavy. Kolikrát měsíčně vás bolí hlava?

Spousta lidí roznáší koronavirus neviditelně, jsou asymptomatičtí. A někdo chodí s koronavirem v těle týden, než pocítil příznaky nemoci,“ upozorňuje Doubrava.


Z jednoho 400?

Víme, že Důl Darkov je jedním z ohnisek nákazy a hygienici evidovali stovky nakažených - zaměstnanců dolu a jejich příbuzných. To ale nevylučuje úspěch protikoronavirových opatření. Ale faktem je, že může pár lidí nakazit stovky lidí.

Na toto téma např. uvedl mikrobiolog Ho Pak-leung z Hongkongské univerzity: „Když jeden pacient předá virus dvěma lidem v komunitě, a tím vytvoří neznámý počet skrytých přenosových řetězců, je velmi pravděpodobné, že v následujících dvou týdnech budeme mít 400 až 600 případů," uvedl pro jeden hongkongský deník 20. března 2020..

Senátor Doubrava upozornil, že podle Romana Prymuly o druhou vlnu epidemie by šlo u nás tehdy, kdyby byl podobný nárůst nakažených jako na Karvinsku v celé České republice.

„Nemusí nakonec jít o skutečnou druhou vlnu. Nejhorší by bylo, kdyby šlo prostě o sinusoidu. Střídání období většího výskytu nemoci a relativního téměř klidu. Bylo by to velmi vyčerpávající. Až do doby než budou účinné léky proti covid-19 a dostatek účinné vakcíny. Nevíme co nás čeká. To je jediné, co víme,“ dodává senátor.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)