Svátek má: Beáta

Politika

Velikost textu:

Dvě Krameriovy ceny 2021 byly odeslány do Kanady a jedna do nebe

Dvě Krameriovy ceny 2021 byly odeslány do Kanady a jedna do nebe

Mezi nositeli Krameriovy ceny 2021 za nezávislou žurnalistiku jsou mj. fotograf Jaroslav Kučera,slovenský spisovatel Jozef Banáš, televizní producentka Kanaďanka Markéta Slepčíková, novinář působící v Kanadě Petr Adler,  nevidomý rozhlasák Vít Jirásek a novinář Ondřej Höppner in memoriam.

Jedním ze tří autorů, kteří převzali Krameriovu cenu 2021 osobně, byl spisovatel Jozef Banáš
1. července 2021 - 12:20

Na slavnostním předávání cen se v jednom ze sálu Tyršova domu v Praze ve středu  30. června 2021, kde slavnost probíhala,  mluvilo nejenom česky, ale i slovensky, neboť Krameriovy ceny jsou od samého začátku česko-slovenské. 

Letos jsme  pošesté Krameriovy ceny 2021 za nezávislou žurnalistiku předávali  lidem, kteří se nebojí publikovat na politických stranách, úřadech a bohatých lidech nezávislé  práce a navíc si cenu považují," vysvětlil pro web Prvnizpravy.cz předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný, proč  také předávání Krameriových cen nevěnují takovou pozornost jiná než nezávislá média.

V porotě zasedli Jaroslav Plesl, šéfredaktor MFDnes, Radomír Pekárek, šéfredaktor serveru Prvnízprávy.cz, místopředseda Rady Českého rozhlasu Tomáš Kňourek, vysokoškolský učitel žurnalistiky a emeritní člen Rady České televize Daniel Váňa, předseda Asociace nezávislých médií (ANM), která cenu vyhlašuje, Stanislav Novotný a člen Rady ANM Jaroslav Bašta.

Oceněni za rok 2021 byli

1. Jaroslav Kučera - světoznámý fotograf zaměřující se zejména na tzv. sociální fotografii, ale znám je i jako fotoreportér událostí listopadu 1989.

2. Jozef Banáš – slovenský publicista a spisovatel zaměřující velkou část své tvorby na literaturu faktu

3. Petr Adler – novinář etablovaný už od konce 60.let, působil mj. v Mladém světe a ČTK. Od roku 1980 žije v Kanadě, kde píše sportovní a politické komentáře do tamních nejvýznamnějších periodik.

4. Vítězslav Jirásek – provozovatel a hlavní publicista internetového studia Tapin, ačkoli je nevidomý, je znám jako vynikající profesionál v rozhlasové žurnalistice.

5. Markéta Slepčíková – televizní novinářka a dokumentaristka, působila v ČT, kde založila a vedla pořad Romale (pro romské spoluobčany), v roce 2000 přesídlila do Kanady, kde točí dokumenty (už více než 800) o životě Čechů v Kanadě.

6. Ondřej Höppner in memoriam (zemřel  v březnu 2021) – dlouholetý novinář kultivující prostor tuzemských  bulvárních médií.Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...Cenu za celoživotní dílo v oblasti fotožurnalistiky převzal legendární, jak sám dodal nezávislý fotograf, Jaroslav Kučera."Jsem přeci jenom závislý a to na mé ženě," přiznal žertem v rozhovoru po převzetí ceny, ke které mu manželka Markéta blahopřála jako první z přihlížejících diváků.  Vzájemně závislý manželský pár se pak propůjčil ke společnému snímku před zrcadlem.Markéta Slepčíková produkuje televizní pořady pro krajany v Kanadě a tak diplom za ní převzal v Praze  její tatínek.Jedním ze tří osobností, které převzaly Krameriovu cenu 2021 osobně, byl slovenský spisovatel Jozef Banáš, který přislíbil, že jeho nová kniha vyjde pro čtenáře z Česka i ze Slovenska ve stejný den.Benjamin Kuras, který v programu zdůvodňoval, proč Krameriovu cenu 2021 dostává nevidomý rozhlasák Vítek Jirásek, zavzpomínal, jak  se nedávno v nemocnici  dostal do situace, že omylem sledoval zpravodajský pořad České televize.  "Připadal jsem si, že jsem se vrátil o padesát let zpět. Když skončily domácí nudné tuzemské zprávy, byla zařazena první zpráva ze zahraničí o tom,  jak v Pakistánu vykolejil vlak ...  Ta televize má asi unudit obyvatelstvo této země."Rozhlasák Vítek Jirásek s Benjamínem  Kurasem po převzetí Krameriovy ceny 2021.
Známý hudebník ze začátku skupiny Olympik Pavel Chrastina zdůvodnil, proč Krameriovu cenu 2021 získal novinář působící v Kanadě glosátor a komentátor Petr Adler.Cenu za statečnou žurnalistiku na portálu ARFA pro zesnulého Ondřeje Höppnera převzala jeho žena Monika, která pokračuje v práci svého manžela třeba vydáváním Malostranských novin.Na knihu Budiž tma, což  je sbírka básní zesnulého básníka a reportéra Ondřeje Höppnera, upozornil Stanislav Novotný předtím, než následně vdova  autora přečetla dvě básně z Budiž tmy.

  

O skvělé hudební vystoupení se postarali klavírista Jiří Růžička a kantrabasista  Vít Fiala.


Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...

(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)