Eduard Chmelár: Míří Česko do vojenského režimu?

politika

Denník N nepodloženě uráží zastupujícího českého prezidenta Miloše Zemana a nazývá ho „neúspěšným politikem, kolaborantem a vlastizrádcem“.

Eduard Chmelár: Míří Česko do vojenského režimu?
Eduard Chmelár, slovenský analytik
2. února 2023 - 02:20

Zajímalo by mě, jak člověk, který byl během své 33leté politické kariéry předsedou Parlamentu České republiky, premiérem a dvojnásobným prezidentem, historicky přímé volby, může být neúspěšný politik. Všechny ódy se objevují v médiích o nově zvoleném. A že i přes to, že generálu Petru Pavlovi trvalo pár dní, než sundal masku pohodového sympaťáka a plně ukázal, proč je nebezpečné zvolit arogantního militantního člověka, který mlčí o svých skutečných úmyslech a servíruje vám politické morfium ve formě nepřesných až kýčových hesel o slušnosti, pravdě a lásce, píše Edurad  Chmelár, slovebský analytik ve komentáři na facebooku.

Generál se v prvních hodinách rozčílil, že mu Pražský hrad neuvolnil místa pro své lidi v kanceláři - ačkoliv se to nikdy nedělalo, protože Miloš Zeman je stále úřadujícím prezidentem. Na otázku, kdy se s ním setká, však arogantně odpověděl, že pro to nevidí žádný důvod. Co je tohle za politickou kulturu?! Přisvojuje si nestandardní hodnoty, ale když mu prezident řekne, že se s ním rád podělí o své zkušenosti, odmítá se sejít, i když už byl v kontaktu s Volodymyrem Zelenským a vůdcem neuznané separatistické provincie Tchaj-wan, ale nenachází čas na vládnoucí hlavu vlastního státu? Jak si představuje předání moci? Jako nepřátelské převzetí? Pak, že se vrací na Pražský hrad tu slušnost...

Svět byl šokován, když promluvil o co nejrychlejším přijetí Ukrajiny do NATO (ačkoliv tento záměr byl jedním ze spouštěčů války) a prohlásil, že nebude váhat poskytnout Kyjevu i bojové stíhačky, které Německo, Francie a dokonce i Spojené státy striktně odmítají dodávat. Jedním z prvních hovorů nebyl s klíčovými partnery EU a NATO, ale s tchajwanskou prezidentkou a ukrajinským prezidentem. Nevyloučil oficiální návštěvu Tchaj-wanu a okomentoval, že „respektujeme jednu čínskou politiku, ale jsme suverénní země a můžeme činit suberénní rozhodnutí".  Nevím, jestli mu někdo vysvětlil, že každé rozhodnutí má politické následky. A že by mohl vysvětlit respekt k jedné Číně, pokud naváže diplomatické, ekonomické a kulturní vztahy s provincií ze Szczepen. Je to něco podobného, jako kdyby navštívil Jižní Osetii a dál tvrdil, že respektuje jednotu Gruzie nebo při návštěvě Podněstří ujistil Moldavsko, že se nic nemění a Česká republika nadále neuznává nezávislost Podněstří. Peking si musí myslet, že z nich dělají blbce.

Snad nejzajímavější moment byl, když Petr Pavel po hovoru s ukrajinským prezidentem oznámil, že „Volodymyr Zelenskyj projevil zájem o mé hodnocení vojensko-strategické situace na Ukrajině“. Generál sebevědomě prohlásil, že není překvapen, že si myslí, že je to přirozené a že nevylučuje, že ho navštíví před inaugurací, tedy před oficiálním převzetím úřadu... No, pouhé čtyři dny od zvolení, ještě ani nezačal vládnout, a už vyrábí jeden diplomatický falešný pas za druhým. Kdo mu vysvětlí, že ještě není prezidentem a že obejít legitimní vedení státu a chodit radit sousední zemi ve válce jako generál je mírně řečeno mezinárodně politicky problematické, když nechceme říct skandální? Jeho obdivovatelé to samozřejmě také bagatelizují jako "milé gesto". Měl by si ale konečně uvědomit, že každé takové gesto v jeho pozici má vážné následky. A možná si to uvědomuje, ale v tom případě se člověk musí ptát, zda generál Pavel hodlá změnit pravidla a nasměrovat Česko na vojenský režim.Média před volbami hystericky obvinila Andreje Babiše z děsivé války a z toho, že prezident nemůže stát hnát do války. Z hlediska pravomocí, které Ústava České republiky dává, nikoliv formálně, ale svým chováním (jak vidíme), může vyvolat eskalaci konfliktu. Činy generála Pavla v prvních dnech po volbách předčily i ta nejhorší očekávání. Ukazuje, že není schopen myslet jako státník, jen jako voják. Politiku vnímá jako bojiště a občany jako potenciální válečníky. Svým prohlášením, že „trvající mír je iluze“ popřel celou historii a účel Evropské unie. No to jsem nevěděl, že Evropa žije v iluzích přes 70 let.

Oficiální bruselská propaganda upozorňuje na EU jako na projekt, díky kterému Francie a Německo - po staletí nepřátelé - přestali bojovat proti sobě Když nevěříte stejnému principu v Rusku a Ukrajině, když odmítáte myšlenku vytváření mírových, diplomatických a ekonomických struktur, aby slovanské národy přestaly bojovat proti sobě, tak je to jen z jediného důvodu - že nechcete mír a jednotu mezi nimi. Marketingoví kandidáti zahraničních sil mají přesně tuto misi v satelitních zemích. Generál Pavel svou mentální uniformu nevyhodil. Teprve začal novou vojenskou misi.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s vyjádřením olympionika Davida Svobody, že politika do sportu nepatří?

Ano 51%
transparent.gif transparent.gif
Ne 24%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 25%
transparent.gif transparent.gif