Svátek má: Maxmilián|Maxim

Politika

Velikost textu:

Elita oligarchů na Ukrajině v čele s Porošenkem ztrácí půdu pod nohama

Elita oligarchů na Ukrajině v čele s Porošenkem ztrácí půdu pod nohama

Výkonný výbor Komunistické strany Čech a Moravy poslední listopadový den měl napilno, ale i tak stačil na svém 7. zasedání přijmout stanovisko k současné mezinárodní situaci, kterým komunisté odmítají jakoukoliv podporu fašišmu. O co jde?

Předseda KSČM Vojtěch Filip mezi poslanci
1. prosince 2018 - 08:35

"Komunistická strana Čech a Moravy je vážně znepokojena eskalací napětí mezi Ukrajinou a Ruskou federací, ke které došlo v uplynulých dnech. Nesouhlasíme s jednostranným podbízením české politické scény i řady vládních představitelů, které je namířeno nepřátelsky vůči Rusku. Je třeba odmítnout komentáře o dění v Azovském moři, postrádající objektivní hodnocení, a vytvořit prostor pro dodržování mezinárodního práva," píše se ve stanovisku komunistů.

"Z vyhlášení válečného stavu prezidentem Porošenkem na Ukrajině je zřejmé, že autoritativní, s výraznými fašistickými prvky vládnoucí elita oligarchů na Ukrajině v čele s Porošenkem ztrácí půdu pod nohama a snaží se zabránit prezidentským volbám nebo je alespoň oddálit. Výjimečný stav povede na Ukrajině k výraznému omezení lidských práv a svobod včetně volebního práva, poslouží k upevnění moci dnešních polofašistických skupin a k další eskalaci napětí s Ruskou federací, především v zájmu USA a k dalšímu odůvodnění přítomnosti NATO. K tomu směřují i požadavky Porošenka na trvalou přítomnost lodí členských států NATO v Černém moři a ukrajinských přístavech. Je evidentně neodpovědné a účelově záměrné rozhodnutí Ministerstva vnitra České republiky zařadit Ukrajinu mezi bezpečné země. Je také zřejmé, že česká diplomacie v čele s ministrem zahraničí Petříčkem je příliš podbízivá cizím zahraničním zájmům a zájem České republiky ji příliš nezajímá," připomíní se ve stanovisku KSČM."KSČM proto jednoznačně odsuzuje vyhlášení válečného stavu a stanného práva na Ukrajině jako neodpovědné a ohrožující mír v této oblasti. Válečný stav je zřetelným krokem ke spuštění válečného konfliktu. Není v zájmu lidu Ukrajiny ani Ruské federace rozpoutat válečný konflikt. Odmítáme neustálou obhajobu, skrytou či otevřenou podporu fašismu na Ukrajině a přípravy na válku," je uvedeno ve stanovisku
Výkonného výboru KSČM z 30. listopadu 2018.

Skutečností je, že tento postoj je mezi českými parlamentními stranami zcela ojedinělý.

(ps, KSČM, Prvnizpravy.cz, foto: ps)