Energetika přestává být tržním faktorem, řekl Kuba

politika

Nečekaná slova zazněla z úst předsedy Asociace krajů České republiky Martina Kuby z ODS. V souvislosti s řešením energetické krize padl návrh na zestátnění energetického gigantu ČEZ. Opozice jásala, vládní činitelé jen lapali po dechu. 

Energetika přestává být tržním faktorem, řekl Kuba
Martin Kuba (ODS)
5. prosince 2022 - 09:01

Jihočeský hejtman a předseda Asociace krajů ČR Martin Kuba z ODS se v pořadu Partie zasazoval o zestátnění energetické společnosti ČEZ. Jako problémový tento návrh na zestátnění výrobců energií označili v druhé části pořadu jeho kolegové z vládních stran, naopak tento záměr kvitovali zástupci opozice.

Energetika v Česku i v Evropě se bude podle jihočeského hejtmana Kuby muset přenastavit. 

„Vláda má podle mého dělat všechno pro to, aby se výrobci elektrické energie do budoucna zestátnili. Je to podle mě jediná cesta, protože energetika přestává být tržním faktorem. Energetika nebude dlouhodobě schopná tvářit se, že je úplně volným trhem,“ uvedl řekl Kuba během rozhovoru. 


V další diskusi europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) upozornil, že takový krok není tak snadný, jak se zdá. 

„Nevím, jak to hejtman Kuba myslel. Pokud by se měl ČEZ zestátnit, tak je to obrovský právní problém, hrozila by spousta žalob minoritních vlastníků,“ řekl jeho stranický kolega z ODS europoslanec Zdechovský s tím, že by bylo nutné takovou věc důkladně promyslet.

Podobně se na věc dívá i šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek s tím, že je to jen jedna z možných variant.

„Musíme si uvědomit, že ČEZ není jedinou firmou, která je na trhu, takže to je složité rozhodnutí. Muselo by se to důkladně promyslet,“ prohlásil Michálek. 

Oproti tomu místopředsedkyně Sněmovny za hnutí ANO Klára Dostálová vnímá zestátnění ČEZu jako krok správným směrem. 

Také jsme psali:

„Pro mě je zásadní soběstačnost. Jestli k tomu vede cesta tak, jak navrhoval hejtman Kuba, na to se musím podívat ze záznamu, protože přesně nevím, co říkal. Určitě je to cesta správným směrem,“ řekla k věci Dostálová.

Na zestátnění ČEZu apeloval i předseda SPD Tomio Okamura, který prohlásil, že je potřeba k zestátnění ČEZu udělat veškeré nezbytné kroky.

(dan, prvnizpravy.cz, foto: youtube)

43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXXAnketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 68%
transparent.gif transparent.gif
Ne 16%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif