Svátek má: Bořivoj

Politika

Velikost textu:

Evropská unie chtěla komunikovat s Ruskem, ale ...trpaslíci jsou proti

Evropská unie chtěla komunikovat s Ruskem, ale ...trpaslíci jsou proti

Evropská unie chtěla dospět k dohodě s Ruskem, ale neuspěla v otevřené evropské diskusi. Protože malé státy, poháněné rusofobií a často otevřeným pohrdáním Ruskem, stejně jako zastupující zájmy ostatních, a nikoli své vlastní a evropské, se postavily proti.

Ilustrační foto
26. června 2021 - 09:01

Torpédovaly samotnou myšlenku a veškeré pokusy vyzvat k minimálnímu pragmatismu při navazování dialogu s největším sousedem Evropské unie, píše na polském webu Obserwator Polityczny Krakauer..

Je to právě tato opozice malých zemí a Polska, kterou lze mírně řečeno obtížně zařadit do racionálních kategorií, protože politici z těchto zemí - což lze absolutně konstatovat - nerozlišují propagandu od politiky a nerozumí svému  místo v Evropské unii a především v tom, jaké je právo sedět u západního stolu!

Iniciativa Německa a Francie je skvělým nápadem vůdců obou zemí, včetně paní Angely Merkelové, která právě dokončuje aktivní kariéru ve velké politice, je to to nejlepší, co by se za současných podmínek mohlo stát. A nakonec proč ne,  kldyž se s prezidentem Ruské federace Vladimirem Putinem setkal Joe Biden, proč by nemohli prezident Francie, německá kancléřka a vůdci jiných zemí Evropské unie a stejně tak nejvyšší představitelé samotné Komise? Jak se ukázalo, je to nemožné, protože malé země a Polsko žijí v minulosti a ve fikci svých vlastních geopolitických přesvědčení, nechtějí vidět, jak moc se svět mění. Ale obecné zásady zůstávají přitom stejné.

Německo a Francie se chtěly setkat s Vladimírem Putinem na úrovni vůdců Evropské unie, uspořádal by se summit, všichni by se setkali a hovořili o zásadních otázkách, otevírali šanci pro normalizaci a další zájmy. Mezitím malé země a Polsko vzdorovaly, tím ztratily šanci alespoň na to sedět u stejného stolu jako nejmocnější. Nyní mají západní země otevřenou cestu a už ani nemusí nic předstírat, chovaly se mnohem slušněji než Joe Biden,  protože alespoň vytvořily příležitost pro ty nejmenší! Sami jsme to odmítli a nyní nemůžeme vinit realitu, že to bude o nás, ale bez nás.

Je důležité si uvědomit, že jsme právě narazili na škůdce, překážky a problémy ve vztahu mezi skutečným Západem a Ruskou federací, a tedy mezi USA a Ruskem. Protože rozhovory ještě nikoho nezavazují! Pokud však mluvíte, možnost vzájemné střelby je výrazně snížena! Jak to nelze pochopit? Jak lze odmítnout samotnou potřebu dialogu?Chování malých zemí a Polska je v souvislosti s tím, co udělali Američané, extrémně patetické. Je pravda, že se pan Biden setkal s úřady pobaltských zemí, našel pro pana Dudu jen okamžik, a možná víceméně náhodou - v hale velké budovy. Pokud tedy nejde o jasné signály, jak můžete, poté, co vás americký politik č. 1 doslova odfoukne, hloupě hrát proti našim evropským partnerům? Potvrzují pouze, že Rusko a Německo měly pravdu v úsilí o nezávislé energetické propojení (Nord Stream a Nord Stream 2), protože zprostředkujícím zemím se nevyplatí důvěřovat - dlouhodobě nejsou zárukou stabilních vztahů. To je nejlépe vidět díky tak bezmyšlenkovitému a hloupému chování, jak jsou torpédovány rozhovory!

Co musíte mít na paměti, abyste nepochopili záměry Západu? Pokud si přejí, dospějí k dohodě s Ruskem dvoustranně nebo vymyslí vzorec, ve kterém budeme přirozeně vynecháni. Právě jsme dostali příležitost společně si sednout ke stolu, ale torpédovali jsme to! Už to není ani tak politická hloupost, pravděpodobně jde o nerozumění světu? Zbožné přání a realita jsou přesně takové, jak vidíte - Amerika komunikovala s Ruskem, v tuto chvíli s ním bude komunikovat západní Evropa. Na druhé straně poražení zůstanou, jako vždy, sami, obejití a s otevřenými ústy - budou vzlykat, že jim bylo dohodnuto znovu, bez nich! Nikdo však nepřipustí, že je to na jeho vlastní žádost, protože se odvolávají na hodnoty a mezinárodní právo! Prosím, válejte se po koberci a vfztekejte jak chcete, a smějte se!

Přesně, pokud chce někdo mluvit něco o hodnotách, o mezinárodním právu, o Ukrajině, o čemkoli - ať dělá něco jiného než politiku a ekonomiku, protože to nedává smysl. Změna systému a podmínek je dnes tak extrémně jasná a viditelná, že není třeba žádného výkladu politiky, není třeba vysvětlovat, co se děje. Všechno je jasně viditelné, navíc - nedochází k dvojí interpretaci, nedorozuměním, podhodnocení nebo předstírání. Všechno je, nemusíte být ani domácí analytik, abyste pochopili, jakým směrem fouká vítr!

Nedělejte si iluze, bohatí a mocní budou komunikovat s Ruskem, ať už to bude jakkoli, jak hlasitě a jak dlouho budeme křičet, dokonce i s podupáváním nohou. Nejprve neoznámíte politickou iniciativu na této úrovni, pokud si již nejste jisti, co se bude dělat na minimálním a konsensuálním základě. A to znamená v jazyce geopolitiky víceméně to, že karty již byly rozdány, možná ještě není známo, jaký bude konečný výsledek, ale je známo, kdo bude u stolu a kdo tam nebude. Je zajímavé, že největší poražení sami sebe vyloučili. Nebudou mít žádné hájení, nebudou mít nic s přímou účastí. Možná jim bude dovoleno čekat, nebo budou použiti pouze k vyčištění stolu? Alternativně, pokud se urazí, nechte je sedět v jejich temných, stísněných a neosvětlených a nedostatečně vyhřátých norách.

(rp,prvnizpravy.cz,obserwatorpolityczny,foto:arch.)