Svátek má: Vratislav

Politika

Velikost textu:

Hnutí PRO představilo kandidáty do Senátu

Hnutí PRO představilo kandidáty do Senátu

Respektovaná viroložka Hana Zelená, kandidáti s podporou senátorů Jaroslava Doubravy a Jana Žaloudíka. Energetický expert, který brojil proti burze v Lipsku, či dlouholetý diplomat. Takové kandidáty do Senátu odhalilo hnutí PRO vedené Jindřichem Rajchlem, za podpory profesora Jiřího Berana.

Jindřich Rajchl, předseda strany PRO
27. července 2022 - 08:05

„Nabídli jsme platformu pro osobnosti, které ve svých oborech dosáhly úspěchu a celospolečenského uznání. Jedná se o osobnosti, které politiku nepotřebují, ale naopak politika potřebuje je. Není tajemstvím, že někteří z nich měli nabídky od mnohem etablovanějších stran, ale přesto dali důvěru nám, čehož si velice vážíme. Postupně vám teď představíme našich sedm statečných,“ konstatoval v úvodu Jindřich Rajchl.

První ze senátních kandidátů je advokát Tomáš Nielsen, který se do širokého povědomí dostal v covidové době z pozice obhájce základních občanských svobod, které byly během pandemie omezovány. Nielsen kandiduje ve volebním obvodě Jihlava.

„Jako advokát se snažím bojovat za právo a spravedlnost. Poslední dva roky bojujeme proti zásahům do úplných základů demokracie. Pamatujeme zavírání provozoven, zavírání okresů, potlačení práva na vzdělání, diskriminaci obyvatel a jejich vyřazení ze společenského života. Jako právník jsem si dřív neuměl představit, že by něco takového nastalo. Každý člověk si musí uvědomit, že je potřeba poprvé za 33 let, aby se každý z nás začal zasazovat za práva a svobody. Jsme na cestě od demokracie k totalitě, jejíž ideou je, že odpovědnost za sebe neponeseme my sami, ale převezme ji stát, což jako svobodní občané nesmíme připustit. V Senátu se chci zasazovat za to, aby přijímané právní úpravy podléhaly kontrole ústavnosti. Jestliže budeme žít v tom, že přestaneme dávat prostor oponentním názorům, je to konec demokracie, a svou roli na tom nesou média. Proto se chci zasazovat o reformu České televize,“ uvedl Nielsen.

Energetický expert a bývalý místopředseda Energetického regulačního úřadu Ivan Noveský bude o vstup do Senátu usilovat ve volebním obvodě Mělník. Ke kandidatuře ho podle vlastních slov přimělo hlavně to, že vládní strany nedělají vůbec nic proti energetické krizi a ukazuje to, že je v parlamentu zapotřebí odborníků i na tuto problematiku.

„V Senátu budu chtít zastavit tuto krizi, která ožebračuje lidi. Součástí toho je i vystoupit ze systému nesmyslných emisních povolenek a další věci. Je nutné, aby v Senátu seděli také lidé, kteří energetice rozumí, kteří rozumí problematice denního života. Dnešek ukazuje, že to tam nyní strašně chybí. Je naprosto nutné, abychom doma v České republice kupovali českou elektřinu za české ceny, a nikoli za německé ceny, na které nikdo nemá peníze,“ říká Noveský.

Za volební obvod Brno-město vysílá strana PRO do souboje zdravotní sestru a bojovnici za lidská práva Petru Rédovou. „Více než 20 let pracuji jako zdravotní sestra na specializovaném pracovišti. Donedávna jsem si myslela, že Senát není potřeba, dokud jsem si neuvědomila, jakou pomoc a ochranu může lidem nabízet. Právě z tohoto důvodu je důležité zachovat jeho vyváženost, aby tam nedocházelo k manipulacím, jaké vidíme v Poslanecké sněmovně. Média jsou zmanipulovaná, populistická a předkládají nám jednu jedinou pravdu, tu svou. Právo se vytrácí; zato zde máme chaos, diskriminaci a rozdělenou společnost. Je pro mne neskutečnou ctí převzít štafetu po panu profesoru Žaloudíkovi, aby se nám v naší zemi žilo dobře,“ sdělila Rédová, která kandiduje právě v domovském obvodě senátora Žaloudíka, jenž svůj mandát již nebude obhajovat a podle strany PRO podporuje právě Petru Rédovou.Čtvrtým senátním kandidátem strany PRO Jindřicha Rajchla je další „nástupce“. Tentokrát jde o možného pomyslného nástupce dlouholetého ústeckého senátora Jaroslava Doubravy, který už také nebude mandát obhajovat. Kandidátem je bývalý elitní policista Jaroslav Telecký.

„Více než 30 let svého života jsem zasvětil boji proti zločinu. Svou kariéru jsem nastartoval v policejní uniformě a postupně jsem se vypracoval na policejního radu republikového útvaru, který se zabýval potíráním organizovaného zločinu. Má profese mě naplňovala, vždy byla mým životním posláním. Mezníkem mé kariéry bylo schválení vyhlášky o povinném očkování proti covidu. Nesouhlasil jsem s vládními restrikcemi, s diskriminací neočkovaných a rozhodl se na vlastní žádost ukončit služební poměr. Upřednostnil jsem svoji svobodnou vůli před dlouholetou kariérou. Kandidovat do Senátu jsem rozhodl po dlouhé úvaze, protože jsem se dosud politicky neangažoval. Rád bych svým hlasem i postojem zásadně přispěl ke změně politické situace v naší zemi. Vždy jsem hájil práva a zájmy našich občanů a nesl osobní odpovědnost za svůj profesionální výkon a nebál se nahlas říkat své názory. Nyní vnímám, že je ohrožena naše budoucnost a je nejvyšší čas s tím něco udělat. V Senátu chci chránit práva, bezpečnost a zájmy našich občanů. Jsem dlouholetým příznivcem pana senátora Jaroslava Doubravy, který se nikdy nebál nazývat věci pravým jménem a stál si za svým názorem. Těší mě, že mi vyjádřil svou podporu a já budu moci pokračovat v jeho práci,“ prohlásil Telecký.

Do Senátu by se rád dostal také právník Petr Vacek, který v minulosti působil v diplomacii. Jako konzul byl na českých ambasádách v Rakousku, Norsku či Japonsku a věnuje se hlavně mezinárodnímu právu a zahraniční politice.

„Konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení. Dalšímu neštěstí může zabránit jedině to, že všechny strany zasednou k jednacímu stolu. V případě uvalování sankcí se nikdy v historii nestalo, aby sankce více poškozovaly toho, kdo je vypisuje, než toho, vůči komu jsou uvalovány. Je nutné provést inventuru sankcí a nechat v platnosti pouze ty, které mohou přispět k ukončení konfliktu,”
sdělil Vacek, který kandiduje na Praze 6.

Zastupovat občany za stranu PRO (Právo, respekt, odbornost) by rád také Petr Vrána, který působí jako ředitel základní školy. Ten bude kandidovat v obvodě Olomouc. „Již 20 let učím na základní škole a 12 let jsem ředitelem školy, kterou jsem vychodil. Nesouhlasil jsem s opatřeními státu, která byla na školy uvalena. Média o všem informují jednostranně a hájí princip jediné pravdy. Proto mají právě média na dnešní špatné situaci svůj podíl viny. Jsme svědky cenzury nepohodlných názorů, jejich nositelé jsou dehonestováni nebo i kriminalizováni, a tohle určitě do svobodné společnosti nepatří,“ řekl na tiskové konferenci Vrána.

Sedmou vsazenou kartou na obsazení senátního křesla je lékařka Hana Zelená, která kandiduje v obvodu Ostrava-město. Předseda strany PRO Jindřich Rajchl ji představil jako jednu z hlavních odbornic v České republice na poli virologie, která dva roky během covidu bojovala za práva občanů České republiky.

„Několik let jsem pracovala jako lékařka na dětské neurologii a později přestoupila do laboratoře, a přes 20 let se věnuji laboratorní medicíně. Mnozí kolegové už řekli, že s covidem se tu objevily i totalitní praktiky, medicína se stala nástrojem v šíření strachu a ovládání lidí. Lidé byli omezováni a šikanováni na pracovištích, děti ve školách, či dokonce tu byla hrozba, že neočkovaní lidé mohou přijít o svá zaměstnání. Zcela se vytratila odborná diskuse, kterou nahradil jeden ‚správný‘ názor, a odborníci, kteří navrhovali jiné cesty, byli vytěsněni z veřejného prostoru a žádná diskuse se nepřipouštěla. V Senátu se chci zaměřit na důslednou obranu občanských svobod a práv daných Ústavou,“ má jasno Zelená.

Na tiskové konferenci vystoupil také profesor Jiří Beran, který sice nikam nekandiduje, ale podle svých slov cítil potřebu představeným kandidátům vyslovit podporu. „Strana PRO má úžasný politický program, který všem doporučuji. Česká republika se nachází v jakési postdemokratické fázi. Politické strany sice máme, ty mají své oficiální programy, ale jsou ochotny je vyměnit za moc. Navenek pak ochotně přejímají nařízení a nápady z Bruselu. Vláda tady teď vede občany demokraticky do chudoby. Je nutné bojovat za to, aby čeští občané a jejich rodiny byli v centru pozornosti politiků, a proto chci všechny vyzvat, aby zvážili účast ve volbách a podporu těchto sedmi představených statečných kandidátů,“ řekl profesor Beran.

(rp,prvnizpravy.cz,parlamentnilisty.cz,foto:arch.)Souhlasíte s tím, že Česká republika dodává zbraně na Ukrajinu?

Ano
transparent.gif transparent.gif
23%
Ne
transparent.gif transparent.gif
54%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
23%