Svátek má: Brigita

Politika

Velikost textu:

Ilona Švihlíková: Je to trochu jako vybrat si mezi morem a cholerou

Ilona Švihlíková: Je to trochu jako vybrat si mezi morem a cholerou

Současná ekonomická krize nemá v historii obdoby a tak v učebnicích ekonomie nenajdeme recept, jak přesně s hospodářskými následky aktuální pandemie bojovat. Jako jeden z účinných vládních programů se jeví programy, které mají za cíl udržet pracovní místa. Ale jak dlouho? 

Ilona Švihlíková
3. srpna 2020 - 08:25

„Raději dříve než později,“ měli jasno ekonomové Ilona Švihlíková a Mojmír Hampl v diskusním pořadu Partie Terezie Tománkové vysílané na CNN Prima NEWS v neděli 2. srpna 2020.

Jak říkám ...

„Je to trochu jako vybrat si mezi morem a cholerou,“ řekla v Partii Ilona Švihlíková, ekonomka a členka Národní ekonomické rady vlády. Švihlíková také řekla, že vláda stojí před volbou, jak moc bude chtít nechat padnout mzdy, které jsou zásadní pro udržení kupní síly obyvatelstva, nebo nechat vyrůst nezaměstnanost.

„Vláda by měla Antivirus vypnout až v momentě, kdy bude dostatečně připravena infrastruktura sociálního systému, který si dokáže s nárůstem počtu lidí bez práce poradit. Infrastrukturu, která zvládne nárůst nezaměstnanosti na osm, devět nebo deset procent, nemáme. Z podpory 7 900 korun se nedá žít, a tak si  můžeme zadělat na obrovský socioekonomický problém,“ dodala.

Podle Švihlíkové by to dávalo smysl i z politického hlediska, protože pokud vláda program zachová až do konce roku, riskuje, že se nezaměstnanost prudce zvýší počátkem příštího roku.

„Takže je otázka, co s tím potom vláda dokáže za těch několik málo měsíců do voleb udělat,“ poukázala na možné politické dopady probíhající ekonomické krize s trvzením, že úkolem státu je snížit nejistotu.

Oba hosté shodně vyjádřili přesvědčení, že jakmile Antivirus skončí, nezaměstnanost poroste, což je ale nevyhnutelné. Druhou možností je, že se rychle obnoví ochota lidí nakupovat a ochota firem zvyšovat investice. Pro takovou variantu je ale nesmírně důležité, aby se výrazně snížila míra nejistoty v ekonomice a obnovila se víra v budoucnost. Švihlíková i Hampl proto očekávají nezastupitelnou roli státu, který může očekávání domácností i firem ovlivnit.

Ilona Švihlíková je přesvědčena, že stát musí vytvořit pevnou sociální síť, jejímž prostřednictvím lidem garantuje, že neskončí na ulici nebo v exekuci. „Stát by neměl dovolit, aby statisíce lidí upadly do chudoby. To je podle mě jeden ze zásadních momentů, ale obávám se, že náš sociální systém na tyto věci není dobře připraven,“ uzavřela Švihlíková.

Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...


(ps, cnn.prima.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)