Svátek má: Tadeáš

Politika

Velikost textu:

Informace a dezinformace po česku

Informace a dezinformace po česku

V poslední době se to jen hemží zprávami o neustálém zlepšování zdravotního stavu a odolnosti občanů Ruské federace, zejména proti nejstrašnějším otravným látkám, píše Ladislav Petráš v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Ladislav Petráš
7. října 2020 - 09:01

Důkazem toho jsou zejména aféry, které se dají shrnout pod název "NOVIČOK". Vůbec se nedivím USA, SRN VB a dalším zemím, že mají z Ruska strach. Vždyť žádný jejich občan by asi neustál to, co občané Ruska: Skripal a jeho dcera a jako poslední (zatím) případ Navalnyj. Ten prý odolal dokonce zdokonalenému Novičoku. To je opravdu hrozba zejména pro členské země NATO. Představte si, že takto chemicky odolný Rus přijede třeba do ČR a začne tady okolo sebe sypat Novičok (jako kdyby nestačil ten zpropadený ricin v kufru). No hrůza jen pomyslet.

A to nás tady ještě budou Rusové masírovat svoji propagandou k oblbnutí našich občanů a využívat k tomu své trolly. Ne!! Občany je nutné chránit. Je nezbytné sdělovat jim, která informace je věrohodná a která je dezinformací. Je nutné chránit občany před "darebáckým" státem, jako je Rusko, protože právě odtud jdou ty dezinformace, na rozdíl třeba od USA, odkud k nám chodí jen informace. Proto jsou tady Čeští elfové, aby nám sdělili tu správnou informaci a ochránili naše občany před těmi dezinformacemi z Ruska a Číny.

Tak to je ve zkratce výsledek skoro dvouhodinového rozhovoru s Bohumilem Kartousem (zřejmě šéfem občanské iniciativy Čeští elfové), který jsem si vyslechl na Debatním klubu publikovaném 20. 9. 2020 na E-republika.cz. Řeknu vám, to byl tedy zážitek! S takovou demagogií a arogancí jsem se už hodně dlouho nesetkal. Doporučuji si to poslechnout na: Debatní klub na téma Čeští elfové: Pavel Letko / Bohumil Kartous. Ale je to jen pro silné povahy.


V závěrečné půlhodině (přibližně) rozhovoru se diskuse vedla o NATO. B. Kartous, jako Český elf mající patent na rozpoznávání informací od dezinformací vehementně obhajoval mírumilovnost NATO a prospěšnost této organizace pro bezpečnost ČR. Při té příležitosti si dovoluji předložit jedno srovnání - zahraniční agrese členských států NATO a Varšavské smlouvy provedených v rozporu s Chartou OSN. Na začátek si neodpustím ještě jedno srovnání:

Severoatlantická smlouva (přístupová smlouva k NATO) ve článku č. 1 uvádí:
„Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě Spojených národů, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být zapleteny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli Spojených národů."

Varšavská smlouva (Smlouva o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci) v článku č. 1 uvádí:
„Smluvní strany se zavazují v souhlase s Chartou Organizace Spojených národů zdržovat se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo jejího použití a urovnávat své mezinárodní spory mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožován mezinárodní mír a bezpečnost."

No vidíte, a už jsem v koncích. Která z těch dvou informací je informací, a která je dezinformací? B. Kartous by mně jistě ihned odpověděl, že ta NATO je pravdivá a ta druhá je Putinovou dezinformací. No, nevadí, pojďme se podívat na jedno z možných kritérií - zahraniční agrese v rozporu s Chartou OSN.

Zahraniční agrese vedené státy Varšavské smlouvy:
 • 1956: SSSR vojensky zasáhl v Maďarsku
 • 1968:SSSR, NDR, MLR, PLR a BLR vojensky zasáhly proti ČSSR
 • 1979: SSSR - válka v Afghánistánu

Zahraniční agrese členských států NATO:
 • 1953: USA, VB - provedly operaci ke svržení vlády v Íránu
 • 1954: USA - operace ke svržení vlády v Guatemale
 • 1956: Francie, VB, Izrael (není členem NATO) - pokus o změnu režimu v Egyptě
 • 1961: USA- invaze na Kubu (Zátoka sviní)
 • 1964: USA - zahájena válka proti severnímu Vietnamu
 • 1986: USA - bombardování Libye
 • 1989: USA - vojenské napadení Panamy
 • 1991: některé členské státy NATO - bombardování Jugoslávie
 • 1999: USA, SRN - vojenský zásah v Srbsku
 • 2001: USA, VB, Francie, SRN, později i další státy, včetně ČR - vojenská agrese do Afghánistánu (trvá dosud)
 • 2003: USA, VB - vojenská agrese do Iráku
 • 2011: USA, Francie, VB - vojenská agrese v Libyi
 • 2011: některé státy z Perského zálivu v součinnosti s USA, VB, Francií, (později též SRN) - zahájena vojenská agrese do Sýrie
 • 2015: Saudská Arábie s podporou členských států NATO USA, VB, Francií - vojensky napaden Jemen

Tak to je jen krátký výčet. Když se tak na něj dívám, asi mělo být zrušeno NATO a ne VS. Za tuto úvahu se asi dostanu na seznam proruských trollů vedený B. Kartousem a jeho občanskou iniciativou Českých elfů.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)