Svátek má: Milena

Politika

Velikost textu:

Japonsko musí přehodnotit strategii pro získání „severních území“

Japonsko musí přehodnotit strategii pro získání „severních území“

Premiér Šinzó Abe se setkal s ruským prezidentem Putinem, který přijel do Japonska. Japonská vláda na základě setkání v Singapuru loni v listopadu usilovala o to, aby se na této schůzce uskutečnila významná dohoda o mírové smlouvě mezi Japonskem a Ruskem.

Vladimir Putin a Šinzó Abe
2. července 2019 - 06:20

Výsledky však byly omezeny pouze na podporu hospodářské spolupráce, kterou chtěla ruská strana, a otázka sounáležitosti se čtyřmi severními ostrovy, jádrem mírové smlouvy, byla odložena.

Na japonsko-ruském summitu v Singapuru premiér Abe uvedl, že zahájí jednání na základě společné sovětsko-japonské deklarace z roku 1956.

Deklarace  jasně uvádí vrácení Habomajského souostroví a Šikotan, ale kdy by měly být vráceny  ostrovy o Kunašir a Iturupu  není známo. Můžeme se domnívat, že „vrácení dvou ostrovů“ je realističtější.

Jednání uzavřela tradiční tvrzení jako "domácí území" a "nelegální okupace Ruskem". Zdá se, že cílem jednání bylo podpořit změkčení ruské neústupnosti.

Rusko tvrdí, že severní území jsou „legální“ a že uznání suverenity Ruska  nad tímto územím je absolutní podmínkou uzavření mírové smlouvy.

Popularita Vladimira Putina klesla kvůli  hospodářskému poklesu a také protestům proti návratu severních území.

Zhoršení vztahů mezi USA a Ruskem také znesnadnilo jednání. Po předání území Japonsku Putin zopakoval obavy z rozmístění amerických sil.


Spojené státy stáhly smlouvu o omezení počtu jaderných raket středního doletu (INF), proto byla zesílena  ostražitost vůči USA ze strany Ruska. Před příjezdem do Japonska nebyl  z ruské strany žádný plán návratu severních území.

Pokud jde o územní otázku, Rusko nevstoupilo do jednání o návratu dvou ostrovů, což má za následek, že Rusko posiluje svůj nárok na „ území“. Je nutné striktně shrnout nesprávné výpočty.

Bylo také oznámeno, že Sněmovna reprezentantů bude rozpuštěna v otázce dohody o mírové smlouvě.

Toto je 26. setkání s panem Putinem. Premiér se spoléhal na tento „vztah důvěry“, ale limity jsou jasné.

Rozdíl mezi historickým uvědoměním a povědomím o bezpečnosti je velký. Japonská vláda bude muset přepracovat kompletně celou srategii, končí článek v japonském Mainichi Shimbun.

(rp,prvnizpravy.cz,Mainichi Shimbun,foto:arch.)