Jaroslav Bašta: Plot a Lukašenkův omyl

politika

 O tom, že nelegální migrace představuje účinnou zbraň, přesvědčil občany Evropské unie a zejména pak sousední Litvy běloruský prezident Alexander Lukašenko, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta: Plot a Lukašenkův omyl
Jaroslav Bašta
11. července 2021 - 03:20

Lukašenko totiž v rámci odvety proti unijním sankcím uvolnil hranici mezi Běloruskem a Litvou pro přechod migrantů z Blízkého východu, Afganistánu a Afriky, kteří přilétají nově zřízenými linkami do Minsku. Počty zájemců o unijní blahobyt zatím nejsou nijak závratné (asi 1500 osob), ale potenciál nové trasy se může skokově zvýšit a Litevci se bojí vzniku humanitární krize v jejich vlasti.
   
Délka její hranice s Běloruskem činí 680 kilometrů, takže ji chtějí zabezpečit  plotem. Už s tím mají své zkušenosti, protože před lety postavili 160 km dlouhou zeď na hranici s Kaliningradskou oblastí, která patří Ruské federaci. Zdůvodnili to obranou proti pašování, uprchlíkům a provokacím. Protože Litva je hraničním státem Evropské unie, stavbu financovala Evropská komise. Proto litevská armáda začala na hranici s Běloruskem protimigrantský plot s ostnatým drátem neprodleně stavět a vláda se žádostí o pomoc obrátila na Brusel. Ke svému údivu tentokrát neuspěla.
   


Ve stanovisku Evropské komise zaznělo, že EU nemůže financovat stavbu zdí, to odporuje jejím zásadám. Ovšem jsou ochotni financovat takovou úpravu hranice, která na jedné straně zjistí každé její nelegální narušení, na druhé pak zabezpečí efektivní a rychlé řešení migrace a poskytování útočiště běžencům.
   
Když si toto stanovisko Evropské komise přeložíme do srozumitelného jazyka, zjistíme následující:
migraci ze zemí Asie a Afriky do Evropské unie se nesmějí klást žádné překážky ani v Maďarsku ani v Litvě
Alexander Lukašenko se hluboce mýlí, když se domnívá, že svoji pomstou za sankce vedení EU škodí. Naopak mu šetří náklady, které za dopravu nelegálních migrantů musí vyplácet neziskovkám.
Nepřímo jsme se dozvěděli, jaké jsou skutečné priority Evropské unie. Jde o postupnou výměnu původního evropského obyvatelstva lidmi z islámských zemí Asie a Afriky. K dosažení takové mety i Lukašenko dobrý.

   
Běloruský prezident sice správně odhadl, že nelegální migrace je nebezpečná zbraň, jen si nevšiml, že jí již dlouho používají nikým nevolené evropské elity proti svým vlastním spoluobčanů. Od diktátora holt nemůžeme očekávat, že pochopí principy a cíle západní liberální demokracie.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Souhlasíte s tím, že Česká republika podepsala obrannou smlouvu s USA?

Ano 12%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 55%
transparent.gif transparent.gif