Jaroslav Bašta: Po 81 letech znovu schválen Zákon o půjčce a pronájmu

politika

Ve čtvrtek 28. 4. schválil Kongres USA 417 hlasy pro, a pouhými 10 proti Lend – Leas Act (Zákon o půjčce a pronájmu), který přímo navazuje na stejnou zákonnou normu přijatou v březnu 1941, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta: Po 81 letech znovu schválen Zákon o půjčce a pronájmu
Jaroslav Bašta
1. května 2022 - 03:20

Tenkrát prezident Franklin Delano Roosevelt prosadil program Spojených států amerických během druhé světové války, který umožňoval zásobování Spojenců válečným materiálem, aniž by USA přímo vstoupily do válečného konfliktu. Celkový objem dodávek do září 1945 činil 50 miliard dolarů. Přes třicet dostala Velká Británie, 11 Sovětský svaz, 0, 6  Československo…
   
Čtvrtečním rozhodnutím Kongresu byla Ukrajina označena za válčícího spojence USA a Ruská federace pasována do stejné role, jakou za druhé světové války hrálo nacistické Německo (a později ještě Japonsko). Dodávky zbraní a dalšího materiálu mají být rychlé a nepřetržité, aby ukrajinské armádě umožnily nejen odolat ruským útokům, ale posléze zvítězit. Jenom v nejbližších měsících má jejich cena  činit 33 miliard dolarů. K tomu je třeba připočítat to, že za dva měsíce, které uběhly od začátku ruské invaze, Ukrajina obdržela více zbraní než afghánská armáda za deset let.
   
Čtvrteční hlasování Kongresu tak jasně ukazuje, že válka na východě Ukrajiny vstoupila do rozhodující fáze, v níž by dodávky moderních zbraní nakonec měly zvrátit situaci na bojišti ve prospěch napadeného. Zároveň potvrdilo, že Spojené státy se nehodlají stát přímým účastníkem válečného konfliktu.

   
Zajímala mě reakce Ruské federace na tento vývoj. Komentáře ruských serverů se většinou omezily na tvrzení, že dosavadní dodávky zbraní na Ukrajinu téměř odzbrojily hlavně evropské členy NATO, protože vyprázdnily jejich sklady a zbrojní výroba to zatím nestačí doplňovat. Berou také na vědomí, že oněch 33 miliard dolarů, které od Kongresu prezident Jo Biden požaduje pro ukrajinskou armádu představují polovinu rozpočtu Ruské federace na obranu. Proto očekávají, že úspěch invaze bude záviset na rychlosti postupu ruských ozbrojených sil v nejbližších týdnech. Tedy ještě předtím než dodávky západních moderních zbraní na Ukrajinu v plném množství dorazí.
   
V minulém komentáři jsem slíbil, že občas upozorním na zajímavé ruské dezinformace, či chcete-li fake news. Tentokrát je to výrok guvernérky ruské Centrální banky Elvíry Nabiulliny. Prohlásila, že míra inflace v RF v letošním roce nepřesáhne 12%. Za situace, kdy Rusko válčí na Ukrajině a čelí nejhorším možným sankcím ve světové historii. U nás k ještě horšímu výsledku stačilo, aby pan premiér Fiala řekl, že jsme ve válce (inflace za březen činila 12, 7 %). Inu, jiný kraj, jiný mrav.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)

43 - 9274490247 / 0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ6201000000439274490247 
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Souhlasíte s tím, aby Česká republika i nadále dodávala zbraně na Ukrajinu?

Ano 4%
transparent.gif transparent.gif
Ne 33%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 4%
transparent.gif transparent.gif
Je mi to jedno 59%
transparent.gif transparent.gif