Svátek má: Artur

Politika

Velikost textu:

Jaroslav Bašta: Povolenková zelená bída

Jaroslav Bašta: Povolenková zelená bída

Málokdy se stane, aby skutečné záměry skrývající se za vzletnými slovy vyšly tak brutálně najevo jako v případě nebývalého zdražování emisních povolenek, píše Jaroslav Bašta v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jaroslav Bašta
10. října 2021 - 03:20

Pro pochopení souvislostí se musíme trochu vrátit v čase do konce minulého století. Tehdy vědci ve spojení s nadnárodními firmami začali přesvědčovat veřejnost, že oteplování planety je katastrofická záležitost, jejíž příčinou jsou emise skleníkových plynů (vodní pára, kysličník uhličitý a metan). Pozornost se posléze soustředila jen na kysličník uhličitý, jehož emise musí lidstvo snížit doslova za každou cenu.
   
Proč byl za apokalyptický symbol vybrán právě uhlík a jeho kysličník, se mi zdá jasné – tento prvek představuje základní stavební kámen života a CO2 produkuje každý živý organismus, je všudypřítomný a dá se snadno měřit. Když lidi přesvědčíte, že svou pouhou existencí přispívají k devastaci životního prostředí, snadno v nich vyvoláte pocit viny. S tím se pak už dá dál pracovat. Katolická církev ve vrcholném středověku zjistila, že místo pokání mohou hříšníci kupovat odpustky a ulehčit tak svému svědomí. Napodobením dávného podvodu na věřících došlo k vynálezu emisních povolenek.
   
Totalitní ideologie (mezi ně klimaalarmismus patří) mají staleté zkušenosti, takže vědí, že na počátku zotročování je nutné udržet zdání dobrovolnosti.  Proto Klimatická burza v Chicagu (CCX) vznikla už v roce 2000, obchodování s novým  produktem, emisními povolenkami, však bylo dobrovolné. Na její evropské pobočce (založené v roce 2005) na základě nařízení EU se s nimi už obchodovalo povinně. Fiktivní tuna CO2 se během pouhých 15 let stala novou evropskou měnou, důležitější než euro. Na ní je postaven fantasmagorický Zelený úděl, který má snížit uhlíkovou stopu každého z nás až na nulu.
   


Boj proti uhlíkové stopě v režii bruselských úředníků a finanční oligarchie má navždy změnit naše životy. Zdá se, že bude mít podobu známou pouze z válečné ekonomiky. Nejprve přijdeme o mobilitu, poté nám změní stravovací návyky a odnaučí nás jíst maso a vybijí většinu hospodářských zvířat. V báječné nové zelené Evropské unii budeme získávat veškerou energii jen z obnovitelných zdrojů, bez ohledu na to, že jsou to de facto zdroje občasné.
   
Jak to bude vypadat v praxi, nám nejspíš ukáže již letošní zima. Jsou jen dva scénáře dalšího vývoje. Buď Evropská komise v čele s místopředsedou Timmermansem zcela ztratila pud sebezáchovy, a vsadila vše na varovné předpovědi meteorologů, že nastávající zima asi bude mimořádně studená. Proto v ní naplánovala předčasný ostrý start Zeleného údělu. Elektřiny a plynu bude nedostatek, takže zdraží natolik, aby ji většina obyvatel nemohla zaplatit bez dotování ze strany státu. Ještě hůře se povede energeticky náročným odvětvím průmyslu, takže kýžená deindustrializace EU a 55% snížení emisí CO2 bude dosaženo již v příštím roce.
   
Druhou pravděpodobnější možnost představuje to, že nastupující energetickou krizi způsobila vražedná kombinace ideologické zaslepenosti a neschopnosti vedení Evropské unie na straně jedné, a hamižnosti finanční oligarchie spekulující na burzách na straně druhé.
   
Proč se to děje, vlastně není důležité, tak jako tak se většina občanů členských států EU propadne do zelené bídy.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)Domníváte se, že nás vláda svými výroky žene do válečného konfliktu s Ruskem?

Ano
transparent.gif transparent.gif
37%
Ne
transparent.gif transparent.gif
32%
Nevím
transparent.gif transparent.gif
31%