Svátek má: Štěpánka

Politika

Velikost textu:

Je to tupost generálů z velení NATO v případě cvičení během pandemie?

Je to tupost generálů z velení NATO v případě cvičení během pandemie?

„Turecko vyslalo 11 útočných ponorek do řeckých pobřežních vod a velení NATO místo, aby pomohlo Řecku, posílá desetitisíce vojáků do Estonska," napsal mimo jiné na svém facebookovém profilu europoslanec Ivan David.

Radní Prahy nařídili koupit vlaječky NATO na všechny tramvaje
15. března 2020 - 08:20

„Lodi řeckého vojenského námořnictva, které střeží námořní hranici proti invazi migrantů z Turecka, lokalizovaly v řeckých pobřežních vodách 8 tureckých ponorek. Vláda v Athénách proti narušení řeckých výsostných vod tureckými vojenskými plavidly oficiálně protestovala diplomatickou cestou v Ankaře," vylíčil informace z řeckých pobřežních vod Ivan David.

„Turecká vláda protest odmítla s tím, že jde o námořní cvičení 11 ponorek třídy Gür, Atılay a Preveze, které bylo řádně ohlášeno prostřednictvím Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OSCE). Řecká vláda tureckou armádu upozornila, že podle záznamů řeckých lodí se 8 z 11 tureckých ponorek nepohybovalo v oblasti mezinárodních vod, v nichž bylo cvičení ohlášeno. Turecké ponorky byly podle deníku Kefalonia pulse lokalizovány v řeckých pobřežních vodách u Dardanel, v Eegejském moři, u ostrova Kréta dokonce až v oblasti Jónského moře mezi ostrovy Kefalonie a Zakynthos. Tedy na opačné straně Řecka než jsou turecké hranice a turecké pobřežní vody," píše se v Davidově komentáři.

„Řecký velvyslanec v Ankaře turecké vládě oznámil, že žádá okamžité stažení tureckých útočných ponorek z řeckých vod. Zároveň upozornil, že řecké námořnictvo do všech oblastí vysílá minolovky a pokud by se turecké ponorky nadále pohybovaly v řeckých teritoriálních vodách, riskují útok hlubinnými minami. Napětí mezi Řeckem a Tureckem, jež začalo migrační vlnou zorganizovanou tureckými úřady, které na hranicích zastavila řecká policie spolu s armádou, se vinou neustálých útočných provokací turecké armády, hrozí zvrhnout v ozbrojený konflikt. Velení NATO místo, aby se snažilo situaci uklidnit nebo přijít na pomoc Řecku, jakožto svému členovi, který je napadán jiným členem NATO Tureckem, místo toho posílá desetitisíce vojáků na ruskou hranici do Estonska. Kde je ovšem zatím naprostý klid a mír. A kde ruská armáda žádné útočné akce proti Estonsku nepodniká," podivil se Ivan David.„V Německu se těchto dnech vyloďuje 20 tisíc vojáků US Army. Přes Polsko se mají přesunout do Estonska, kde má proběhnout vojenské cvičení NATO. K nim se mají připojit tisíce vojáků z dalších evropských členských zemí NATO. Pokračovat v provádění mohutného vojenského cvičení v době pandemie koronaviru může napadnout jen opravdového zabedněnce. Pokud už mají generálové ve velení NATO tak neodbytnou touhu cvičit, tak bych ještě pochopil, pokud by tisíce vojáků i s tanky a obrněnými transportéry poslali do Řecka. To by zřejmě přimělo Turky, aby přestali dělat potíže Řecku a začali hledat cestu k mírovému řešení migračního problému," míní český europoslanec.

„Extrémně nebezpečná je situace s přítomností amerických vojáků v Evropě. Nikdo neví, kolik případů onemocnění koronavirem v USA může být, vzhledem k jejich systému pojištění. Mluví se dokonce o tisicich. Podezření pak bude řádově vice. Mezi kontinentální Evropou a USA je na minimum omezena civilní letová doprava. A přitom do Evropy vstoupí bez jakékoli kontroly 20 tisíc vojáků US Army," podivil se Ivan David.

„Nesmyslných manévrů na ruské hranici se bude účastnit i český kontingent. Norsko již z důvodu pandemie odřeklo účast svých vojáků na cvičení v Estonsku. Norská vláda rovněž do odvolání zakázala jakákoli vojenský cvičení a přesuny zahraničních vojáků po svém území. Vláda premiéra Andreje Babiše (ANO) naopak kvůli cvičení NATO plánuje zrušit povinnost dvoutýdenní karantény pro osoby, které se vrací z rizikové oblasti. Pro vojáky, kteří se vrací z rizikových oblastí by podle mého názoru měla být naopak zcela povinná," napsal Ivan David.

„Na případě Řecka se opět ukazuje, že NATO není žádnou zárukou míru ani bezpečí. Tupost generálů z velení NATO v případě cvičení během pandemie svědčí o tom, že tato organizace je akutním nebezpečím pro občany členských států," uzavřel svůj komentář europoslanec Ivan David

(ps, Prvnizpravy.cz, facebookový profil Ivana Davida, foto: ps)