Svátek má: Iva

Politika

Velikost textu:

Kdo vládne Evropě? Přece Věra Jourová!

Kdo vládne Evropě? Přece Věra Jourová!

Bývalý prezident Klaus před tím varoval už před víc než deseti lety, nazval to tehdy NGO-ismem, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz Jiří Kobza.

Jiří Kobza, poslanec (SPD)
7. prosince 2020 - 11:07

NGO-ismus, tedy stav, kdy podstatné věci ve společnosti nerozhodují standardní demokratické instituce – politické strany, parlamenty, vlády - nýbrž nikým nevolené spolky, navázané na kdejaká veřejná finanční vemena (od národních ministerstev po zdroje z EU). Tyto NGO (prý neziskové organizace) určují agendy veřejného života, vnucují nám témata i jejich „řešení“. V podstatě jsou to ale jen služky režimního systému, určovaného z Bruselu, Berlína a několika dalších míst EU. Bohužel možná také z Prahy. Jinak řečeno: v současnosti probíhá proces převzetí moci nevolenými a samozvanými strukturami od těch demokraticky zvolených.

Pár příkladů: Evropská komise napadá Polsko a Maďarsko kvůli údajnému nedodržování vlády práva. Jako prostý občan se ptám, jak že je tedy definována vláda práva? Podle jakých pravidel? Kdo ji definuje? Kdo rozhoduje, co ještě je vláda práva a co už není? Je snad porušením vlády práva zakázat pochody podivných existencí s pavími brky vetknutými mezi holé půlky? Nebo snad nepovolení sňatků a adopcí dětí jiných subjektů než muže a ženy? Budou snad vládu práva smět definovat pouze nevolení LGBT aktivisté anebo snad liberální novináři?

Další příklad: Vrchní cenzorka EK Věra Jourová chystá další držhubný zákon o tzv. boji proti dezinformacím. Všechny informace zpochybňující EU (a její tzv. hodnoty) budou provozovatelé sociálních sítí povinni odstraňovat. Všechny dezinformace musí být odstraněny.  Jenomže kdo určí, co je informace, a co je dezinformace? Pravda a lež? To je přece základní otázka – vedle poznatelnosti světa – která zaměstnává všechny filosofy už od antiky, a ještě nikdo na ni neposkytl definitivní odpověď, prostě proto, že není. Pravda je vždy relativní. Tedy v relaci se souvislostmi, v nichž se ocitáme, a také se stupněm poznání světa. To ví filosof, neví to však Jourová.Od té to taky nikdo nečeká, snad ani Andrej Babiš, který ji tam delegoval, což byla jedna z jeho nejhrubších chyb. Myslím, že Andrej Babiš se velice mýlil, když označil zvolení Jourové eurokomisařkou za úspěch ČR. Ve skutečnosti jde o tragédii ČR. Tato dáma se dokázala totálně zaprodat a oddaně pracovat proti vlastnímu národu i státu. Ostatně už při svém nástupu sdělila veřejně, že nebude v EK zastupovat naši zemi, nýbrž „Evropu“. Jenže, co to je ta Evropa? Způsob, jak zničit svou vlastní historii, kulturu, odvěkou soudržnost? Pak ano. Pak Jourová dělá svoji práci. Za naše peníze, připomeňme si. Je dobré vědět, že má zhruba trojnásobek měsíčního příjmu než náš prezident.


Co nám tedy Jourová v roli hlavní cenzorky EK říká? Měli jsme tady ještě nedávno naší Ústavou garantovanou svobodu slova, myšlení a přesvědčení. V podání Jourové tato svoboda obnáší asi parafrázi na slogan Henryho Forda: „Můžete si myslet a říkat co chcete, pakliže chcete myslet a říkat to, co vám povolím.“ Nebo, jak říkal Jan Werich: „Můžete hovořit o všem. Ovšem na vlastní riziko!“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)