Svátek má: Dorota

Politika

Velikost textu:

Ministr Petříček říká se zpožděním 24 hodin jen to co Američané

Ministr Petříček říká se zpožděním 24 hodin jen to co Američané

Zpráva BIS za rok 2017 varuje před vlivem Ruska a Číny na území Česka. Jak by měla vláda a policie na zprávu reagovat? A bude Česko vracet peníze Bruselu kvůli střetu zájmů premiéra Andreje Babiše? Na to odpovídala europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná na Radiožurnálu.

Kateřina Konečná
6. prosince 2018 - 06:32

Evropští právníci hrozí, že Česko bude muset vracet miliardy Bruselu kvůli Andreji Babišovi, který je podle jejich neoficiální analýzy ve střetu zájmů. Mají pravdu? Europoslankyně za KSČM Kateřina Konečná do rozhlasových mikrofonů v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu první listopadovou středu řekla, že je nutné počkat na rozhodnutí Evropské komise, ale nezůstalo jen u této otázky a odpovědi.

"Já nejsem právník a stejně jako většina z nás čekám na rozhodnutí Evropské komise, která jediná může říct, jak to tedy je,“ oznámila Konečná. 

"Já nevím, jaký je zájem Agrofertu, já vím, jaký je zájem Agrární komory. V Česku je to prostě jiné, protože tady se hospodaří na velkých plochách a oni nás upozorňují, co by znamenalo zastropování zemědělských dotací," upozornila Kateřina Konečná na možný problém..

Europoslankyně nešetřila české Piráty, kteří se hlásí do skupiny k evropským Zeleným a prosazují, aby Evropský parlament jednal o Babišově dotační kauze na půdě Evropského parlamentu. Politička KSČM při té příležitosti považuje  Piráty za „bonzáky“, kteří škodí České republice.

"Já musím říct, že po tom, co jsem si zažila ten nátlak na naše slovenské kolegy v té kauze zabitého novináře... To nikam nepovede, nikomu to nepomůže a jenom to povede k tomu, že se Česká republika znovu ocitne v hledáčku," upozornila Konečná, která se vyjádřila i ke zprávě zprávě BIS za rok 2017.


"Já se přiznám, že ty zprávy nečtu každoročně. Když jsem o tom mluvila s kolegy, kteří četli i tu neveřejnou část, tak oni říkali, že oproti zprávě z předchozího roku neobsahuje nic až tak přelomového. Ti, co ji psali, se nechali vnést do různých tvrzení o tom, jak bychom měli třeba provádět výchovu na školách, protože to mi přijde šílené,“ bouřila politička KSČM."Mám dojem, že snaha vyhošťovat ruské diplomaty z Česka, nikam to nepovede, protože Moskva recipročně vyhošťuje pracovníky české ambasády v Ruské federaci. Pokud budeme takto pokračovat, tak nám na české ambasádě v Moskvě za chvíli zůstanou jen řidič a sekretářka. Pokud já nebudu mít jeden jediný důkaz, tak nevím, proč bychom měli postupovat tímto způsobem. To, co považuji za zásadní, a to, k čemu se vláda zatím nevyjádřila, je, že ambasáda Saúdské Arábie v Praze podporovala člověka obviněného z terorismu... Tak to mi přijde daleko zarážející a daleko vážnější," prohlásila v rozhlasovém rozhovoru Konečná.

Pak přišla řeč i na českého  ministra  zahraničních věci Tomáše Petříčka.

"Ministr Petříček jen se čtyřiadvacetihodinovým zpožděním říká to, co před tím říká americká strana... Jde spíš o to, že jsme si mysleli, že ČSSD je natolik uvědomělá, že si uvědomuje, že bychom mohli začít dělat suverénní politiku. Ale český ministr dělá to, co je ‚in‘. To vím i z poslední doby z korespondence s ním, protože jsem si s ním psala o situaci v Saúdské Arábii a on mi v podstatě řekl, že se to řeší a že se nic až tak neděje," vyprávěla o svých zkušenostech s Petříčkem Konečná.

(ps, rozhlas.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)