Svátek má: Iva

Politika

Velikost textu:

Mládek: The New York Times - v čele nenávisti

Mládek: The New York Times - v čele nenávisti

Redakce amerického deníku The New York Times se tento týden shodla, že bude psát o černoších a jejich kulturách s velkými počátečními písmeny, zatímco o běloších nadále s malými. Oznámilo to vedení tohoto amerického média.

Rudolf Mládek
5. července 2020 - 06:20

Pokud tedy volali občané Spojených států, především z kruhů Afroameričanů po rovnosti (a nic proti takovému požadavku), tak novináři v NYT zvolili přesně opačnou cestu, a to cestu nerovnosti, píše v komentáři Rudolf Mládek pro Prvnizpravy.cz.

Použití velkých či malých písmenek v jimi uváděném kontextu signalizuje nenávist a rasismus. Zkuste si představit, že by někdo navrhl, aby se Afričané psali stále stejně a Evropané by se psali s malým e, tedy jen evropané. Jako trest za kolonizaci, která proběhla před mnoha sty lety? Kdo by s tím asi tak dobrovolně souhlasil?

Výše uvedené rozhodnutí NYT prý reaguje na vzniklou situaci a požadavky doby. Ty ale ultimativně formuluje hnutí BLM, jehož politické heslo „Black lives matter“ nedávno český prezident, Miloš Zeman, prohlásil za rasistické. Ostatně spoluzakladatelka BLM,Toronta Yusra Khogali, veřejně twetuje, že cit: „bílá kůže je podlidská.“ A o podlidech tu někdo v minulém století také již hovořil...

Na podcastu Apple lze nalézt recenzi Daniela Horowitze, který o hnutí BLM říká, že je  násilné, radikální, rasistické, antisemitské a neo-marxistické. (2). I kdyby jen polovina z toho byla pravda, závažnost toho, že jsou v USA podporovány síly, které se netají nenávistí a rasismem, je čím dál vyšší. To už není jen o prezidentských volbách, to je o útoku skupiny agresorů proti občanům Spojených států, ale i proti Evropanům, jak to příznivci BLM předvádějí v některých státech Evropské unie.

Portál Daily Reformer (DR) je názoru, že extrémní levice využívá diskuzi o rasismu k prosazení antiamerické agendy. Skupiny, jako je Antifa a organizace Black Lives Matter, údajně chtějí uvalit na Ameriku ideologii rasové a neomarxistické nenávisti. Ta by ale podle DR přinesla pouze větší chudobu, ztrátu svobody, zničení církví a občanské společnosti a taktiku násilného (totalitního) vymáhání práva.  Někteří aktivisté, jak uvádí DR,  dokonce volají po odstranění Ježíšových obrazů, protože je vnímán jako „příliš bílý“. (3)

Že DR nejsou až tak daleko od pravdy, ukázal tzv. experiment nové komuny v Seattlu. Aktivisté (co připomínali spíše okupanty) se navzájem nazývali soudruhy a jimi obsazenou autonomní zónu vyhlásili  územím, kde už nepůsobí policie a o bezpečí se stará samotná komunita. „Experiment“, stejně jako jemu jiné podobné, naprosto selhal. Po mnoha střelbách a dokonce i úmrtí oblast převzala zpět pod svou kontrolu policie, která zůstala v šoku z toho, v jakém stavu aktivisté čtvrť zanechali. Lze jen doufat, že toto poznání mnoha naivním Američanům konečně otevře oči. Ti nenaivní jsou již nuceni odhánět agresivní davy se zbraní v ruce,  případy najdeme v médiích, a to i přesto, že sociální sítě začaly tuto pravdu cenzurovat.Samozřejmě, že agresivitu aktivistů omlouvá kdekdo, např. redaktorka NYT Michele Goldbergová dokonce obviňuje úřadujícího prezidenta Trumpa, že to vše zavinil on. Podle této novinářky Trump usiluje o znovuzvolení s ostrou a zjevnou propagandou „bílé síly“.   Škoda jen, že horlivá novinářka neukázala zdroje, ze kterých čerpá. A pokud Trump podle NYT údajně prohlásil, že  plán města New York namalovat slova "Black Lives Matter" na Páté Avenue před jeho Trump Tower, považuje za  "symbol nenávisti", tak je lhostejno, zda to pronesl, či nikoliv, protože to je nepochybně projev osobní nenávisti a k tomu mimořádného nevkusu.

Stejně tak se jeví  záměr kolegů Goldbergové z NYT psát o bílých občanech tak, aby to bylo pro ně ponižující, urážlivé a dehonestující.   Obdobně, když profesorka Priyamvada Gopalová, působící na univerzitě v Cambridgi, prohlásila, že „na bílých životech nezáleží“, tak byla za svůj zjevně rasistický výrok ještě povýšena. Snažme se těmto všem a jejich spojencům a příznivcům vyhnout co největším obloukem. A ignorujme bestseller Robina DiAngelo White fragility (křehká bílá rasa), který každou racionální námitku považuje za přetvářku a považuje obvinění všech (!) amerických bělochů za vysvobození. (7). Něco až příliš podobného psal Adolf Hitler ve svém „díle“ Mein Kampf, kde cílem byli Židé a slovanské národy. Jak to dopadlo, ví každý.

Je proto dobré připomenout ty, kteří před zlem neustupují. Autorka knih o Harry Potterovi, J. K.Rowlingová, minulý měsíc publikovala tweet, ve kterém se ohradila vůči používání výrazu „lidé kteří menstruují“. (8) Za svůj názor sklidila doslova obludnou zápornou reakci, jako kdyby neměla právo si o věci samé rozhodnout a mít na problém tzv. genderu svůj pohled. A proto mimo jiné píše, že odmítá pokleknout před hnutím, které,  prokazatelně ubližuje ženám, když se snaží slovo „žena“ vymazat jako politický a biologický pojem. Stejně tak se již mnohým z nás zdá, že se  poněkud unáhlují ti, kteří se pojem „bílý člověk“ snaží vymazat se stejnou vervou a zlobou. Jimi šířené zlo totiž začíná mít až příliš hmotnou a dost nebezpečnou podobu.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)