Svátek má: Václav

Politika

Velikost textu:

Motto Válkové: Pobírat plat ANO, makat to už NE!

Motto Válkové: Pobírat plat ANO, makat to už NE!

Bývalá ministryně spravedlnosti, současná vládní zmocněnkyně pro lidská práva a dnes i již bývalá kandidátka na ombudsmanku Helena Válková čelí další vážné kritice.

Helena Válková, poslankyně Parlamentu České republiky
13. ledna 2020 - 18:19

Když před několika dny vyšlo najevo, že v 70. a 80. letech pracovala na zákonech namířených proti tehdejším disidentům a spolupracovala při tom s Josefem Urválkem, který byl jedním z prokurátorů u mnoha justičních vražd včetně případu Milady Horákové, chvilku to vypadalo na jediný závažný problém. Závažný natolik, že se během krátké chvíle své kandidatury sama vzdala.

Nyní má však Válková další problém, a to zrovna v době, kdy se má jednat o jejím setrvání ve své současné funkci, tedy Zmocněnkyně vlády pro lidská práva.

Z dokumentů, které má redakce k dispozici, to však o její dobré práci v úřadě nesvědčí. Když ji na podzim loňského roku oslovila společnost Sport Transparency s žádostí, aby z titulu její funkce Zmocněnkyně pro lidská práva, místopředsedkyně Rady vlády pro nestátní organizace a též členky Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky vyzvala vládu České republiky k přijetí usnesení, které by uložilo Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstvu kultury a případně dalším poskytovatelům státních dotací tak, aby státní dotace na podporu sportu, kultury a dalších společenských aktivit nemohly čerpat subjekty, které jsou smluvně spojené s firmami, jejichž činnosti a produkty vedou či mohou vést k vytváření negativních a škodlivých závislostí (tedy zejména hazard, užívání alkoholu či tabáku), Válková se k ohroženým dětem a mládeži obrátila zády.

Ve své odpovědi z pozice Zmocněnkyně pro lidská práva stroze konstatovala, že problematiku a vážné znepokojení společnosti Sport Transparency  sice chápe, ale její úlohou že je především zpřístupňovat informace o dotacích z veřejných rozpočtů nestátních neziskových organizací. Závěrem alespoň poděkovala za zaslání závažného a podnětného materiálu a společnosti popřála mnoho zdarů, a ať se obrátí na někoho jiného.Podle Válkové děti a mládež evidentně žádná práva nemají

Později, na žádosti a dotazy směřované profesorce Heleně Válkové z pozice členky Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky, se již odpovědět nenamáhala vůbec.

Nutno alespoň dodat, že podle informací od Sport Transparency valná většina ostatních členů Rady pro koordinaci protidrogové politiky odpověděla, včetně samotného premiéra Andreje Babiše, a na základě tohoto podnětu se touto problematikou bude Rada dále zabývat. Stejně tak jako i nesčetná řada odborníků a kapacit z řad lékařů, zástupců organizací či spolků zabývajících se touto problematikou… až na paní profesorku a stále ještě zmocněnkyni pro lidská práva Helenu Válkovou, pro kterou děti a mládež žádná práva nemají.

(red. svob, prvnizpravy.cz,foto:arch.)