Svátek má: Hugo

Politika

Velikost textu:

My tady marketingově řešíme nějaké děti, které možná ani neexistují

My tady marketingově řešíme nějaké děti, které možná ani neexistují

Projednávaná informace vlády o postoji České republiky ke globálnímu paktu o bezpečné, řízené a legální migraci a globálnímu paktu o uprchlících ve Sněmovně byla dlouhá a rušná. Zúčastnil se ji také Václav Klaus mladší a perlil.

Václav Klaus mladší
21. září 2018 - 08:25

"Já bych s dovolením zareagoval na svého předřečníka. Právě proto, že si pana poslance Výborného vážím a vždycky ho poslouchám, když hovoří, přesto, že často naše názory jsou odlišné. Ale jsou tady lidé, které neberu vážně, ale vás vždycky poslouchám a musím říct, že jste mě dost zklamal tím vystoupením a označováním některých názorů za populismus a obchod se strachem, protože to, co vy jste předvedl, to je zase obchod s dobrem," řekl úvodem svého prvního vystoupení k bodu, do kterého se vešli i sirotci ze Sýrie.

"Na světě jsou desítky miliónů dětí, které umírají hlady, v Africe a různě v Asii. Stejně nedokážeme spasit celý svět a jestli to myslíte vážně, tak rozprodejte svůj majetek, prodejte poslední košili a jako František z Assisi běžte zachraňovat lidi, ale tohle je ryzí marketingové gesto, které se sem přineslo, aby zatemnilo podstatu problému migrace a dalšího. Syrské děti patří primárně do Sýrie. My nejsme hollywoodské hvězdy, abychom je sem tahali. Sýrie je samostatná země, která je v OSN, má velké části území, kde se vůbec nebojovalo, čili primárně ty děti jsou jejich, stejně jako české děti patří do České republiky. Tak bych si dovolil zareagovat, ale nemyslel jsem to jenom na vás," má jasno poslanec Klaus.

"Já se toho už vzdám, já to nechci rozdmýchávat. Snad jedině to, že pomáhat lidem je dobré, nejlépe je samozřejmě začít u sebe, u svých dětí, u své obce a u svých občanů. Máme tisíce důchodců, kteří skoro nemají na léky, žijí na hranici chudoby, máme spoustu českých dětí jak v dětských domovech, tak žijící v různých ghettech, kterým nejsme schopni pomoci, a my tady marketingově řešíme nějaké děti, které možná ani neexistují, neví se, jestli jim jsou dva roky nebo devatenáct let a už se tady o to Sněmovna hádá čtyři nebo pět hodin," přidal ještě další poznámky politik ODS.
"Tak úroveň debaty už lehce degeneruje. To, že je Země placatá, to hájily spíš vaše klerikální politické kruhy než ty moje, když dáváte tenhle příklad  a upalovaly kvůli tomu," reágoval na poznámku lidoveckého poslance Václav Klaus mladší.

"Za druhé, srovnávat Nicolase Wintona a tyto děti je prostě ubohost. To jejich vlastní rodiče je posílali do bezpečí proti zemi, která se je snažila vyvraždit. Tohle je úplně jiná situace a vy hrajete na city. Tak si ty děti vezměte všichni sami i s paní Šojdrovou, pak vám zatleskám. Ale vy to nutíte České republice!" zkázal poslancům požadující přijmout syrské sirotky Václav Klaus mladší.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)