Svátek má: Dušan

Politika

Velikost textu:

Nedělejme z lidských tragédií kdekoliv na světě politický klacek

Nedělejme z lidských tragédií kdekoliv na světě politický klacek

"Kroťme emoce a začněme používat logiku a rozum. A hlavně nedělejme z lidských tragédií kdekoliv na světě politický klacek v rukách jedněch proti druhým ...," napsal na svém facebookovém profilu v komentáři k údajným syrským sirotkům Michal Hašek.

Michal Hašek
18. září 2018 - 10:10

"Trochu s odstupem pár řádek k tématu “přijmout syrské sirotky?”. Po prvním vyslechnutí takové emotivní otázky jistě většina lidí, bez znalosti širších souvislostí, odpoví samozřejmě , pomůžeme 50 syrským dětem. Je to ryze emotivní reakce vycházející z faktu, že děti jsou bezbranné a zaslouží si pomoc v těžké životní situaci - o tom žádná a platí to pro jakékoliv sirotky, syrské nevyjímaje! Ďábel je skryt v detailu - jak konkrétně pomoci? Tady už je třeba vedle emocí zapojit rozum a logické a praktické argumenty," píše na svém facebookovém profilu Michal Hašek."Jakou věkovou strukturu má mít veřejně diskutovaná padesátka syrských sirotků ? Je rozdíl postarat se o děti ve věku např. 3-5 let a o dospívající teenegery ve věku 15-17 let. Domýšlejí autoři bohulibé myšlenky o pomoci fakt, že po eventuálním přijetí dětí v České republice půjdou s největší pravděpodobností nejdříve do dětských domovů? V případě těch starších za rok nebo za dva půjdou z dětských domovů? Kam? Že bude muset být řešena otázka kontaktu s jejich rodinami v širším slova smyslu - prarodiče,zletilí sourozenci, ostatní příbuzní ? Nebude pro tyto děti jednodušší, když jim a třeba klidně v násobcích uvažovaných 50 pomůže ČR v místě jejich nynějšího pobytu “adopcí na dálku” ? míní Michal Hašek a pokládá další otázky.

Uhradíme jim či příspějeme na životní náklady, vzdělávání, zdravotní péči?

Jak by byla řešena jazyková bariéra?

Byly by vybírány jen děti alespoň se základní znalostí angličtiny či jiného světového jazyka ? Pokud ne, máme dostatek tlumočníků?

Zajistíme dětem dodržování jejich kulturních a náboženských návyků?

Budeme ověřovat (u starších) také bezpečnostní aspekty jejich pobytu v ČR a případné vazby na islámské teroristické bojůvky?


"To jsou jen některé logické otázky a zdaleka ne všechy, které je třeba vzít v úvahu. Sečteno a podtrženo - konat dobro a pomoci syrským sirotkům? ANO, ale způsobem, který bude užitečný a prospěšný pro ně i Českou republiku. Nejsem si jistý, že je náš stát schopen kvalifikovaně poskytnout takovou pomoc na území ČR (to opravdu podle mezinárodního i vnitrostátního práva není jen o odhodlání lidí dobré vůle vykonat dobrý skutek). A mějme pochopitelně stejnou péči, včetně té mediální, i o sirotky v ČR a v místech jiných světových konfliktů," nabádá bývalý hejtman.


"Paní poslankyně EP Šojdrová v kauze pomoci 50 syrským sirotkům udělala jasněji - jde podle ní o politické gesto ČR před summitem EU, děti s “podezřelým chováním” by se mohly třeba i vracet ... po tomto prohlášení je snad jasné, o co jde ??? A zprávy o desítkách rodin připravených děti přijmout - chápu jejich emoce, pragmaticky se však ptám," napsal poté ještě v dalším komentáři Michal Hašek a položil těmto rodičům důležité otázky...

Jakým jazykem se s nimi domluví?

V jakém zdravotním stavu ty děti jsou?

Jaké mají kulturní, náboženské nebo třeba stravovací návyky?

Kdo má tu možnost, nechť dle svého uvážení případně finančně pomůže syrským sirotkům např.adopcí na dálku (a stejně tak prispějme našim dětem v Klokáncích) Ale kroťme emoce a začněme používat logiku a rozum. A hlavně nedělejme z lidských tragédií kdekoliv na světě politický klacek v rukách jedněch proti druhým ...," uzavřel na svém facebookovém profilu komentář Michal Hašek.


(ps, facebookový profil Michala Haška, Prvnizpravy.cz, foto: ps)