Svátek má: Hana

Politika

Velikost textu:

Nejsem pravdoláskařka, po převzetí Krameriovy ceny řekla Kantůrková

Nejsem pravdoláskařka, po převzetí Krameriovy ceny řekla Kantůrková

Mezi nositeli Krameriovy ceny 2019 za nezávislou žurnalistiku jsou mj.spisovatelka Eva Kantůrková, zakládající člen hudební skupiny Olympik Pavel Chrastina nebo také ekonomická publicistka Markéta Šichtařová či moderátorka Martina Kociánová. Cenu převzali i zahraniční žurnalisté.

Eva Kantůrková po převzetí Krameriovy ceny
12. června 2019 - 08:16

Na slavnostním předávání cen se v prostorách Slovenského domu v Praze v úterý 12. června 2019, kde slavnost probíhala, tentokrát  mluvilo nejenom česky a slovensky, ale i rusky.

"Letos jsme cenu pojmuli opravdu mezinárodně," vysvětlil pro web Prvnizpravy.cz předseda Asociace nezávislých médií Stanislav Novotný.

V porotě zasedli:
 • Tomáš Kňourek, místopředseda Rady Českého rozhlasu
 • Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes
 • Radomír Pekárek, šéfredaktor První zprávy.cz
 • Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médi

Oceněni byli:

 • Václav Dvořák
 • Pavel Chrastina
 • Martina Kociánová
 • Boris Koróni
 • Ruslan Kocaba
 • Markéta Šichtařová
 • Eva Kantůrková

Prvnizpravy.cz byly na místě děje ...Ocenění za televizní a filmovou dokumentární tvorbu převzal Václav Dvořák, jehož film Ukradené Kosovo se stal po roce 1989 prvním trezorovým filmem. Česká televize jej vysílala jen jednou.


Cenu za internetovou publicistiku převzal zakládající člen hudební skupiny Olympik a politický glosátor Pavel Chrastina


Za rozhlasový cyklus Kupředu do minulosti převzala cenu moderátorka Martina Kociánová, která ve svém děkovném proslovu poradila, že při rozhovoru klidně hostovi přiznejte: "Nevím!"
Boris Koróni cenu převzal za prohlubování česko - slovenské novinářské spolupráce. Jeho Svobodny vysielač je vlajkovou lodí nezávislé žurnalistiky na Slovensku. Jeden z Koróniho kolegů je dokonce synem  hlasatele, který vysílal při Slovenském národním povstání v roce 1944 ze Svobodného vysielače v Banské Bystrici.


Ruslan Kocaba je Ukrajinec ze západní části země, který byl několik měsíců ve vazbě za to, že publikoval pravdivě o dění na východní části Ukrajiny. Cenu převzal za statečnost v boji za svobodu slova a odvahu při výkonu novinářské práce a jeho poděkování bylo tak trochu i lekcí pro starší posluchače, kteří alespoň na několik minut oprášili školní znalosti ruštiny.


Další cenu převzal Vladimír Pikora, ale nikoliv za sebe,  i když sám rovněž píše ekonomické komentáře, ale  za maminku svých šesti dětí Markétu Šichtařovou. Ta cenu získala za mimořádný přínos v oblasti ekonomické publicistiky a důvodem Markétiny nepřítomnosti byla skutečnost, že to šesté dítě se narodilo před týdnem.


Cenu za celoživotní dílo převzala spisovatelka Eva Kantůrková, která na závěr slavnostního  předávání Krameriových cen uvedla do života publikaci napsanou společně s Petrem Žantovským.

Eva Kantůrková ve svém poděkování za Krameriovu cenu si postěžovala na novináře, kteří ji zařazují mezi pravdoláskaře. "Pravoláskařskou se rozhodně necítím," prohlásila autorka například scenáře k poslednímu filmu o Janu Husovi.

Někteří pravdoláskaři dokonce Evě Kantůrkové vzkázali, že její texty v knihách vázaných ani neměly vyjít, jak smutně připomenula autorka knihy Přítelkyně v domě smutku.Členové poroty: Radomír Pekárek, šéfredaktor První zprávy.cz, dále Tomáš Kňourek, místopředseda Rady Českého rozhlasu a řečnící Stanislav Novotný, předseda Asociace nezávislých médi. V pozadí Pepa Nos, který zazpíval a zahrál tři aktuální a textově nezávislé písničky z vlastní tvorby.


Prvnizpravy.cz rovněž napsaly


(ps, Prvnizpravy.cz, foto: Petr Skála)