Svátek má: Miloš

Politika

Velikost textu:

Nenažraný klérus se proti dohodám domáhá vydání dalšího majetku

Nenažraný klérus se proti dohodám domáhá vydání dalšího majetku

"Já bych se na církevní restituce díval shovívavě, kdyby to nebyl právě klérus, který teď buzeruje nejrůznější obce a proti původním dohodám se domáhá vydání nejrůznějšího majetku. To se prostě nedělá, to si myslím, že je nenažranost," má jasno Miloš Zeman.

Prezident Miloš Zeman
9. června 2018 - 03:45

Další téma, které v pravidelném pořadu Týden s prezidentem probral majitel TV Barrandov Jaromír Soukup s hlavou státu, byly církevní restituce.

Vaše vláda chtěla vytvořit fond, kam by ten církevní majetek, který byl zestátněn, byl převeden a z jeho výnosu by se platil chod církví. To neprošlo. Dalším, který se pokusil vymyslet systém církevních restitucí, byl Mirek Topolánek, respektive jeho druhá vláda, kdy chtěl vrátit jednu třetinu majetku a zhruba devadesát miliard korun v hotovosti. Nakonec v roce 2012 vláda Petra Nečase předložila a Parlament schválil stávající systém církevních restitucí, kde se vrací zhruba padesát procent nebo padesát šest procent majetku těm církevním spolkům a zhruba šedesát miliard korun se vyplatí v průběhu třiceti let, dvě miliardy ročně. Vyvolává to velké vášně, ale upřímně, když to srovnáte s roční dotací solárním baronům čtyřicet osm miliard korun a šedesát miliard korun církvím v průběhu třiceti let, tak mně to zase nepřijde tak moc.

"Naprosto, naprosto s Vámi souhlasím. Já sám si sice myslím, že církevní restituce jsou pod otazníkem, a to z několika důvodů. Řeknu Vám tři. Zaprvé, ten způsob přijímání těch zákonů byl poněkud podivný, protože nakonec to bylo rozhodnuto většinou jednoho hlasu, no což, to se stává."

Někdy v půl druhé v noci.

"Ano, ale víte, zásluhou jakého hlasu? Trestně stíhaného pana poslance Pekárka, který šel krátce poté do vězení. Takže, když se teď kritizuje trestní stíhání Andreje Babiše,…"

Za dotační podvod.

"…tak by se mělo stejně tak měřit stejným metrem i panu exposlanci Pekárkovi, tak to je první důvod. Druhý důvod samozřejmě spočívá v ocenění zejména půdy, protože tam se vede odborný spor o tom, jestli to ocenění není ve prospěch církví, anebo není prostě předražené z hlediska jak naturálních, tak zejména fiskálních, tedy peněžních kompenzací. A pak je tedy třetí důvod, který pokládám za nejdůležitější. Já bych se na církevní restituce díval shovívavě, kdyby to nebyl právě klérus, který teď buzeruje nejrůznější obce a proti původním dohodám se domáhá vydání nejrůznějšího majetku. To se prostě nedělá, to si myslím, že je nenažranost, a samozřejmě akce vyvolává reakci, takže právě proto pokrčím rameny a říkám si, pokud tři politické strany, možná čtyři v Parlamentě budou hlasovat pro církevní restituce…"

Pro zdanění myslíte?


"Prosím?"

Pro zdanění církevních restitucí.

"Samozřejmě, já jsem to řekl stručně, takže pro zdanění církevních restitucí, no tak asi se to dá k Ústavnímu soudu a ten nějakým způsobem rozhodne."


Takže Vaše stanovisko ke zdanění. Já jsem uvedl jaksi ty restituce celkově.

"Omlouvám se za tu zkratku, ano, samozřejmě se jedná o zdanění."

Vy jste už pokračoval k tomu zdanění, které jaksi chce jak hnutí ANO, tak komunisté. Ono to tedy vypadá, že komunisté to navrhli a hnutí ANO jaksi ustoupilo, ale chtějí to oba.

"Sociální demokraté to měli za Sobotky také ve svém programu. Není to nic nového."


Ale princip těch církevních restitucí, ten je v pořádku? Co bylo ukradeno, má se vrátit?

"A teď je otázka, v jaké to bylo reálné hodnotě."

Ano. Andrej Babiš říká, že je to o padesát čtyři miliard předraženo a tak dále.

"Například."

(ps, Hrad.cz, Prvnizpravy.cz, foto: ps)