Svátek má: Dalibor

Politika

Velikost textu:

Neskutečným příběhem Věra Sosnarová chtěla získat tři miliony

Neskutečným příběhem Věra Sosnarová chtěla získat tři miliony

"Média v našich končinách pravidelně bubnují na poplach a upozorňují na ruské fake news. Ale fakt, že tady někdo 15 let vykládá tisícům lidem lži, to mnohým pracovištím uniklo, ačkoli první pochybnosti o věrohodnosti příběhu Věry Sosnarové se objevily již v roce 2009," napsal ve svém komentáři poslanec Ivo Pojezný.

Úvodní stránka článku z časopisu Paměť a dějiny č.2/2019
23. července 2019 - 08:16

Historik Adam Hradilek článkem Neskutečný příběh Věry Sosnarové uveřejněný na stranách 23 až 37 v  časopisu Paměť a dějiny č.2/2019  šokuje veřejnost. Hradilkova badatelská práce  hodná ocenění uveřejněná v časopisu, který  do té doby četla jen úzká skupina lidí zabývající se historií minulého století, totiž zpochybňuje vyprávění v Rusku po válce údajně v gulagu trpící ženy, kterou publicisté TV Nova před deseti lety obájili tak, že ji hejtman Jihomoravského kraje Šimek předal krajské vyznamení a poslanci ve Sněmovně a hádejte z kterých stran, ji navrhli na státní vyznamenání. Naštěstí tato baronka Prášilová za údajné útrapy v Rusku nedosáhla na třímilionové odškodnění, neboť úředníkům k tomu všemu, co si  vymyslela, nepředložila  žádné dokumenty. Závažné je však, že  Věra Sosnarová svým vymyšleným vyprávěním na besedách oblbuje děti na školách, dále diváky a posluchače médií, kterými jsme koncesionáři a hlavně nechává vydělat vydavatelům, kteří její vyprávění přetavené do knihy na besedách s vypravěčkou prodávají. 

Zatím se k tomu politikové a  novináři, kteří to vyprávění v dobré víře Věře Sosnarové  uvěřili, nevyjářili.
Komentář poslance Iva Pojezného je ojedinělý.

Věra Sosnarová – příběh velké lži (nejen) na mladé generaci"Plné hlediště nebo aula. V jejím čele postarší žena, která emotivně líčí svůj krutý osud a zážitky, ze kterých běhá mráz po zádech. Nejeden posluchač či posluchačka má v očích slzy. Tak přesně toto byl typický obrázek ve školách, kulturních domech a na různých sešlostech, kde vystupovala Věra Sosnarová, která se titulovala jako jedna z posledních žen, která přežila gulag. Dokonce v této souvislosti byla sepsána kniha Krvavé jahody. Vše by do sebe zapadalo, až na jednu maličkost: vypravěčka si příběh vymyslela," napsal poslanec  KSČM.

"Historik Ústavu pro studium totalitních režimů, tedy ústavu, který nikdo nemůže označovat za pracoviště nakloněné sociálně spravedlivému – socialistickému či komunistickému – vidění světa, usvědčil Věru Sosnarovou ze lži. V gulagu totiž nikdy nebyla, což nyní doložil historik Adam Hradilek," konstatuje Ivo Pojezný. 

"Média v našich končinách pravidelně bubnují na poplach a upozorňují na ruské fake news. Dokonce v dobách ministra Chovance na Ministerstvu vnitra ČR vznikla skupina, která má za cíl tyto nepravdivé lži a hoaxy odhalovat. Ale fakt, že tady někdo 15 let vykládá tisícům lidem lži, to mnohým pracovištím uniklo, ačkoli první pochybnosti o věrohodnosti příběhu Věry Sosnarové se objevily již v roce 2009," píše se dál v komentáři poslance Pojezného.

"Od té doby byly s touto ženou natočeny pořady ve veřejností placeném Českém rozhlase či České televizi, byla jednou z tváří projektu „Příběhy našich sousedů“, jehož partnerem jsou mj. i Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR nebo Ministerstvo kultury ČR. Největší újma ovšem není v tomto příběhu ta finanční – byť si myslím, že lži by se z veřejných peněz platit neměly – ale morální. Kdo a jak nyní vysvětlí tisícům lidem, že je možné si toto všechno vymyslet? A budu se ptát i ministra školství, neboť ve výše uvedeném projektu bylo kupř. zapojeno na pět set škol, zda nyní dostanou informaci, že paní Sosnarová je lhářka!" uzavřel svůj komentář Ivo Pojezný.

(ps, KSČM, Prvnizpravy.cz, foto: úvodní stránka z časopisu Paměť a dějiny)