Svátek má: Doubravka

Politika

Velikost textu:

Neuvěřitelná otázka na ČT: Má Česko nějaké páky, aby umravnilo Bělorusko

Neuvěřitelná otázka na ČT: Má Česko nějaké páky, aby umravnilo Bělorusko

V České televizi se dějí věci a padají otázky jako například ta v Interview ČT24 ve středu 12. srpna 2020, kterou položila Jana Peroutková ministrovi zahraničí Tomášovi Petříčkovi. Redaktorku zajímalo, zda-li máme nějaké páky, abychom umravnili režim v Bělorusku.

Pohled do studia ČT, kde probíhal pořad Interview ČT24
13. srpna 2020 - 08:15

„Běloruské volby nebyly svobodné, země se vzdaluje od Evropské unie,"  prohlásil  ministr zahraničí Tomáš Petříček, který věří, že situaci je možné řešit dialogem a ne tak, jak režim prezidenta Alexandra Lukašenka  násilně potlačuje protesty.

Ministr Petříček také vyzval prezidenta  Lukašenka, aby tvrzení o tom, že se Česko podílí na organizaci protivládních protestů, podpořil důkazy, pokud obvinění  myslel vážně.

„Tato vyjádření jsou naprosto nemístná. Česká vláda se na organizaci demonstrací nijak nepodílela. My se dlouhodobě snažíme podporovat občanskou společnost, lidé v Bělorusku mají právo promlouvat do veřejného dění. Svoboda slova a shromažďování by měly být v Evropě standardem,“ řekl  šéf české diplomacie v jedné z odpovědí na otázky redaktorky, která se v jednu chvíli opravdu zeptala, na možné páky, aby se běloruský  režim umravnil.

Ve středu 12. srpna 2020 si ministerstvo sídlící v Černínském paláci předvolalo běloruského velvyslance. Zástupci ministerstva vyjádřili podle ministra Petříčka nesouhlas s tím, co se v Bělorusku děje, ale také s průběhem předvolební kampaně, zatýkáním opozičních kandidátů a zamezení vstupu mezinárodních pozorovatelů do země.

Na sociálních sítích se události v Bělorusku a počínání českých politiků probírají i z jiných úhlů pohledu.

Část diskutujících se podivilo  ostré kritice Andreje Babiše k  dění v Bělorusku zvláště, když sám poznal, jak je poměrně i s pomocí České televize snadné naplnit desetitisícovými zástupy lidí Letenskou pláň požadující  pod vedením šikovných  navedených aktivistů vystupujících na tribuně odstoupení po volbách řádně ustanoveného premiéra a některých členů vlády.

Jiní diskutující připomínali  zase nedávné tvrdé policejní zásahy proti demonstrantům ve Francii nebo v Barceloně, proti kterým nikdo z kritiků dění v Bělorusku tehdy neprotestoval. Inu taková je hnusná politika a je dobře, že někteří pozorní lidé to prokoukli.Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...
(ps, Prvnizpravy.cz, Interview ČT24, foto: z obrazovky TV)