Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Nový čínský virus jako celkem dobrá šou

Nový čínský virus jako celkem dobrá šou

Nejlépe se prodává strach. Proto jsem uviděl u malého článku velký titulek: „Nový čínský virus může ohrozit miliony lidí. Už má minimálně dvě oběti“. Vyplývá z toho, že s nebezpečím epidemie vzrůstá i nebezpečí hysterie.

Ilustrační foto
20. ledna 2020 - 09:01

Začala virová sezóna. Každoročně epidemiologové čekají jaké překvapení viry přinesou, a která mutace chřipky bude letos dominantní. Tak se stalo i letos, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz publicista František Roček.

Byl prosinec, objevilo se virové onemocnění ve Wu-chan (Wuhan), což byla běžná věc, ale bylo v tom novum: Nový kmen koronaviru nalezený u některých nemocných ve Wu-chan - pojmenovaný WHO 2019-nCoV - je sedmým druhem tohoto druhu. Není tedy již neznámý, ale zatím neznáme všechny jeho vlastnosti.

Nejistota je horší než smrt

Ale zatím se o nic dramatického nejedná. Hovoří se o neznámé či tajemné nákaze, ve skutečnosti jenom neznáme celkový potenciál tohoto koronaviru, který má i svou espézetku: WHO 2019-nCoV.

Ze šesti dalších koronavirů způsobují čtyři pouze drobné respirační potíže podobné nachlazením a dva jsou až smrtící – SARS a méně známý MERS (respirační syndrom z oblasti Středního východu).

Je všeobecně známo, že nový kmen byl nalezen ve vzorcích z trhu s mořskými plody Huanan ve Wu-chanu. Je třeba se děsit? Zatím jenom 2 lidé zemřeli a několik lidí je ve vážném stavu, což je poněkud málo ve 6,5 milionovém Wu-chanu, než aby hrozila smrt z vyděšení.

Jenom víme, že ze soboty na neděli 19.1. 2020 bylo v Číně evidováno celkem 62 případů této nákazy a dva lidé zemřeli, přičemž onemocněli pouze lidé ve městě Wu-chan v centrální Číně. Čili jde zatím jenom o malou hrozbu propuknutí epidemie. Více zdravotních masakrů způsobí v této době „všední“ chřipka.

Paniku ale vzbuzuje už jenom fakt, že jde o novou mutaci koronavirů.

Někteří z těch, kteří byli pozitivně testováni na koronavir, popřeli, že by v té době šli na tržnici, což vyvolává obavy, že by nemoc mohla přeskočit z člověka na člověka. To je další zdroj paniky.

Přenos mezi zvířaty a mezi zvířaty a lidmi je nutno předpokládat vždy, dokud není přesně zjištěn opak.

Proto je naprosto všední, že se objevují další podezřelé případy. V sobotu pozdě odpoledne na www.scmp.com byla aktualizovaná zpráva, že další 2 lidé jsou v karanténě ve specializované nemocnici v Shenzhenu, a třetí je sledován v Šanghaji. Také v sobotu úřady ve Wu-chanu hlásily čtyři nové podezřelé případy. Takových informací bude vyskakovat postupně více, ale otázkou je, kdo je v karanténě jako podezřelý z infekce, a kdo je skutečně napadený koronavirem.

Ve velmi lidnaté Číně je počet potvrzených případů zatím velmi malý a počet zemřelých ještě menší. Ale média mají Vánoce, protože panuje obava, aby nedošlo k rozšíření infekce …

Studie vědců z Imperial College London zveřejněná v pátek prý „odhadla“, že novým koronavirem bylo pravděpodobně nakaženo 1 723 lidí. Toto číslo bylo založeno na řadě předpokladů, včetně délky doby detekce, spádové populace letiště Wu-chan, odkud se létá i do zahraničí, a objemu cestujících z ciziny, uvedla zpráva. To jsou běžné rutinní výpočty, které mohou být nepodstatné, protože o WHO 2019-nCoV zatím víme málo. Ale hranici nakažených kolem 2 000 lze považovat za samozřejmou maličkost v miliardové Číně.

Jaké je nebezpečí rozšíření této infekce je zatím otazníkem, čili média mají k dispozici spekulativní infekční orgasmus…

Bezpečnostní opatření

Světová zdravotnická organizace (WHO) v pátek diplomaticky ohlásila: „Dosud nebyly v Číně zaznamenány žádné případy mimo Wu-chan, ale stále jsme v počátečním stádiu porozumění tomuto novému viru, odkud pocházel a jak ovlivňuje lidi."

Velkým problémem je, že právě prská, kašle a má horečku půlka planety, protože je chřipková sezóna. Kdo z nich je též pronájemcem koranoviru WHO 2019-nCoV?

Na to se zaměří zdravotníci jenom v případě, že nakaženému člověku je hodně špatně a navštíví lékaře, přiletí nebo přijede vlakem nebo lodí, a jde přes detekční rám, který zapípá, že člověk je příliš teplý (ne v sexuálním smyslu) a tudíž horečkou nebezpečný. Co když má horečku kvůli breberkám WHO 2019-nCoV? A šup s ním do karantény.

Ale kromě těchto lidí prská, kašle a s horečkou kňučí v Asii stovky tisíc dalších človíčků. Na to upozornil např. profesor Benjamin Cowling, vedoucí oddělení epidemiologie a biostatistiky na School of Public Health University of Hong Kong, uvedl, že pro odhalení podezřelých případů existují v Číně praktické potíže: „Ve Wu-chan a blízkém okolí je v současné době vrchol chřipkové sezóny a v důsledku infekce virem chřipky budou desítky tisíc lidí s horečkou, kteří byli nedávno v Wu-chan," řekl.

Profesor připomenul, že vzhledem k tomu, že se u většiny případů pravděpodobně ukázalo, že s novým virem nesouvisí, bylo by praktičtější, kdyby vláda zveřejnila pouze potvrzené případy, aby se vyhnuli zbytečné panice veřejnosti, uvedl.

Profesor z Hongkongu se tím zastal čínské vlády, resp. opatrnosti při uveřejňování informací.Strach jako epidemie

Strach z epidemie způsobené koronavirem WHO 2019-nCoV je zatím jenom virtuálním strachem. Potvrzených informací o nemoci způsobené koronavirem je vlastně velmi málo. Přitom je čínská vláda obviňována, že tají informace. Závažnou otázkou skutečně je, zda informovat o pouhém podezření z infekce.

Podle odborníků musí být pacient klasifikován jako podezřelý pokud vykazuje příznaky podobné těm, které mají lidé skutečně infikovaní novým koronavirem, a nedávno navštívil Wu-chan nebo byl v úzkém kontaktu s člověkem, který kamarádí jako pacient s koronavirem WHO 2019-nCoV.

Proto reálné jsou pouze informace o prokázaném onemocnění a prokázaném úmrtí kvůli koronaviru.

„Existuje několik důležitých informací, které úřady nedokážou vysvětlit," napsal číňanský človíček na weibo, čínské platformě podobné žvanivému Twitteru. „Neexistuje tedy žádný nárůst potvrzených případů, ale co ty podezřelé? Došlo k nárůstu? “

Jiný se zeptal: „Takže tento virus cestuje do zahraničí, ale ne mimo Wu-chan?“

Poplach vznikl např. v Japonsku: „Čtyři lidé, kteří byli v úzkém kontaktu s prvním potvrzeným pacientem v Japonsku, jsou také pod lékařským dohledem, uvedla zdravotnická komise ve Wu-chanu,“ připomenul např. Global Times 18.1.2020.

V asijských médiích je obecně připomínáno, že dva čínští návštěvníci Thajska a jeden Číňan pracující v Japonsku již byli infikováni, zatímco úřady v Singapuru, Vietnamu, Nepálu, Hongkongu a Tchaj-wanu uvedly, že sledují řadu podezřelých případů.

Ve skutečnosti jenom víme o pár desítkách onemocnění, z toho jenom několik bylo v zahraničí, a to je vše. Zbytek se teprve uvidí. Ale mezi čínskými úředníky je velký strach z nebezpečí hysterickému chaosu. Zachytil jsem v asijských médiích velmi krátkou zprávičku, že začátkem ledna bylo policií taháno za uši osm lidí za šíření „nepravdivých“ informací o šíření infekce.

Již samotný strach z epidemie se může stát nebezpečnou sociální epidemií.

Pro čínské zdravotnické úřady a bezpečnostní aparát jde o noční můru, protože stovky milionů lidí po celé zemi  v těchto dnech pojedou za svými příbuznými, aby společně oslavili Lunární Nový rok. Velký pohyb lidí lze očekávat po dobu zhruba 40 dnů.

Čínský zákon o kontrole a prevenci přenosných nemocí stanoví, že informace o ohniscích nákaz a epidemiích přenosných nemocí mohou zveřejňovat pouze Státní rada nebo autorizované město nebo provinční zdravotní úřad. Sice se to může zdát, že jde o byrokratické omezení, které je zbytečné, ale ve státě s miliardou lidí nebezpečí paniky je noční můrou.


Se vším je třeba počítat

Ctihodný doktor Ho Pak-leung, docent z mikrobiologickém oddělení Hongkongské univerzity, uvedl, že je možné se domnívat, že došlo k přenosu z člověka na člověka, a že existuje více než jeden zdroj infekce. Naznačují to informace, že někteří nakažení se nepoflakovali ve Wu-chan s trhu se zvířecími a rybími mrtvolami pro čínské kuchaře a hospodyňky.

Je to zcela logické, protože i v nejzákladnějších učebnicích epidemiologie se dočteme, že poznat epidemii můžeme jenom v případě, že víme o nemocných.

Bylo několik týdnů trvat než budeme o WHO 2019-nCoV vědět více. Přitom ale ve vší pokoře musíme čekat, zda vědci nezjistí, že WHO 2019-nCoV nezmění svou „espézetku“, protože co když zmutuje do hnusnější alias nebezpečnější formy, která bude vůči lidem velmi přítulná čili velmi infekční.

Musíme pokorně čekat. Z mého pohledu mám méně obavy z čínského zatajování propuknutí epidemie WHO 2019-nCoV, a daleko více mám obavu z možné mediální hysterie.

Čerstvé staré zprávy


Podívejme se jak se s informacemi o nebezpečí vypořádávají v Hongkongu. Tamní Nemocniční úřad např. vydal informaci, že v poledne 19. ledna veřejné nemocnice hlásily ministerstvu zdravotnictví (DH) přijetí 11 pacientů za posledních 24 hodin, kteří splnili ohlašovací kritéria. Vzorky těchto pacientů byly zaslány do DH k testování. K nedělnímu poledni bylo 16 pacientů stále v izolaci. 14 pacientů bylo ve stabilním stavu, zatímco dva pacienti v nemocnici v Severním distriktu byli v kritickém stavu a vážném stavu kvůli jejich základnímu onemocnění, které virová nákaza ještě zhoršila.

S jistotou lze říci, že jeden pacient byl ve věku 87 let, kdy každé virové onemocnění může představovat až smrtelné nebezpečí.

Z 11 pacientů jsou 2 starší 80 let, 4 ve věku kolem nebo nad 60 let, ve středním věku 2 osoby a 4 děti ve věku 3 – 4 roky. „Podezřelí“ pacienti patří do klasického modelu: většinou jde o velmi staré nebo starší občany v seniorském věku. Těm viróza zkomplikuje jejich již horší zdravotní stav, ohrožené jsou také malé děti. V tom virózy i klasická chřipka jsou podobnými sudičkami.

Nejdůležitější ale byla informace z hongkongského Nemocničního úřadu: „V současné době není ve veřejných nemocnicích potvrzeno, že by byli (pacienti) infikováni novým koronavirem.“

Srovnejme tuto profesionální informaci s jedním sloupečkem z článku, který nám ukazuje, že přes snahu o podání zaručených zpráv digitální technologie v nás vzbuzuje pocit, že se toho dozvídáme stále více a stále aktuálněji, ale ve skutečnosti mediální informace jsou mnohdy podobné psímu pšouku. Výše popsanou situaci v Hongkongu v neděli k poledni lze konfrontovat s tím, co vyšlo o Hongkongu v sobotu.

V článku je uvedeno: „…V Hongkongu Centrum pro ochranu zdraví v sobotu oznámilo, že identifikovalo sedm dalších podezřelých případů „Závažné respirační choroby spojené s novým infekčním agentem“, čímž se celkový počet podezřelých případů zvýšil na 90. Některé z nových případů byly infikované chřipkou a adenovirem…“

Stín španělské chřipky je zlověstný

Zatím koronavir  WHO 2019-nCoV zdá se nepředstavuje přímou epidemickou hrozbu. To ale neznamená, že eúidemiologové nejsou ve střehu. Smrtelná epidemie velmi virulentního respiračního patogenu (čili hnusného viru) nad námi visí neustále. Obava ze smrtící pandemie od tzv. španělské chřipky na konci 1. světové války je mezi epidemiology stálá. Jediné, co se mění, je strach z narůstající rychlosti pohybu infikovaných lidí.

Dnes dosáhlo potenciální rozrůstání epidemií víceméně limitní rychlosti kolem 800 km/hod., čili rychlosti dopravních letadel. Nejpozději od roku 2000 obecně platí: Se vzdáleností od epicentra nákazy se zrychluje pohyb nakaženého člověka.

Samozřejmě jenom v nejčernějším scénáři, pokud by byli lidé nakaženi dosud neznámým velmi virulentním alias velmi nakažlivým respiračním patogenem, jak bylo před časem uvedeno na webu Prvnizpravy.cz.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)