Svátek má: Svatopluk

Politika

Velikost textu:

Orbán: Neexistuje šance na dohodu se současným vedením Ukrajiny

Orbán: Neexistuje šance na dohodu se současným vedením Ukrajiny

Viktor Orbán kromě jiného v projevu na Radě maďarské diaspory poukázal na to, že v posledních letech se Slovensku, Chorvatům, Slovincům a Srbům podařilo vytvořit vztah založený na důvěře.

Viktor Orbán, maďarský premiér
15. listopadu 2018 - 22:01

„Éra nazvaná sto let maďarské osamělosti skončila," řekl předseda vlády Viktor Orbán  na VIII.plenárním zasedání Rady maďarské diaspory ve čtvrtek v Budapešti.

„V posledních letech se Slovensku, Chorvatům, Slovincům a Srbům podařilo vytvořit vztah založený na důvěře. Všichni vidí, že spolupráce vždy přináší více do kuchyně než nepřátelství,“ řekl Viktor Orbán a zdůraznil, že Maďarsko je připraveno spolupracovat s každým.

„Ale nevidím žádnou šanci na dohodu se současným politickým vedením Ukrajiny. Brzy budou prezidentské volby, a pokud se situace ještě nezhorší, tak to bude velký úspěch,“ řekl k Ukrajině Viktor Orbán.


„Do roku 2030 se Maďarsko zařadí mezi pět nejlepších zemí Evropské unie, kde je nejlepší místo pro život a prái,“ zdůraznil předseda vlády Viktor Orbán ve čtvrtek v Budapešti na VIII. plenárním zasedání  Rada maďarské diaspory VIII. plenárním zasedání.

Předseda vlády také poukázal na situaci na Ukrajině, což řekl, bez politické dohody se současným politickým vedením. Řekl, že brzy budou prezidentské volby, a pokud se situace nezhorší, je to velký úspěch. Poté, jak řekl, uvidí, že bude pokračovat současný průběh anti-uherismu nebo že bude zřízena prezidentská administrativa s Maďarskem.

V září minulého roku přijala Ukrajina nový školský zákon, který otevírá možnost ukrajinizace škol národnostních menšin . Nový ukrajinský zákon o vzdělávání uvádí, že "jazyk výuky (vzdělávací proces) ve vzdělávacích institucích je státní jazyk", tedy ukrajinský jazyk. Podle přijatého zákona se od příštího školního roku budou děti moci vzdělávat ve svém mateřském jazyce pouze ve státních mateřských školách a do čtvrtého ročníku základní školy. Od 5.třídy se všechny předměty budou vyučovat v ukrajinštině.

(rp,prvnizpravy.cz,karpathir,foto:arch.)