Svátek má: Gustav

Politika

Velikost textu:

Petr Hampl: Když lynčuje dav bílých límečků

Petr Hampl: Když lynčuje dav bílých límečků

Zaměstnanci velkého knihkupectví Simon & Schuster požadují stažení knih Trumpova viceprezidenta Mika Pence, píše ve své glose Petr Hampl.

Petr Hampl, nezávislý sociolog
1. července 2021 - 09:01

Všimněte si, že ten vzorec je pokaždé stejný. Stupňující se požadavky nepřicházejí od ředitele ani od akcionářů. Prosazuje je zfanatizovaný dav lidí působících na rozhraní středního a vyššího managementu. Lidé, kteří jsou tak nízko, aby měli ambice dostat se nahoru a potřebovali být korektnější než kdokoliv z konkurentů v boji o povýšení. Ale zároveň už jsou tak vysoko, aby měli důvod bát se o svou pozici. Vytvářejí dav – tupý, nenávistný, bez morálky, bez odpovědnosti – jako každý dav.Stejně tomu bylo ve Facebook Corporation, stejně tomu bylo v New York Times i jinde. Je to jeden z rozdílů mezi současným Západem a jinými civilizacemi. Kdo vládne? V Rusku osobnosti, v Číně kolektivní orgán řízený do značné míry tradicí, na západě divoké lepšolidské davy.

„Americká mamina zavražděná v lednu na Capitolu je popisována jako džihádistický zabiják. Diví se ještě někdo, že jsou novináři označováni za prasata? "

(rp,prvnizpravy.cz,petrhampl,foto:arch.)