Svátek má: Oleg

Politika

Velikost textu:

Petr Hampl: Korporace a Gréta

Petr Hampl: Korporace a Gréta

<< OTÁZKA TÝDNE >> Proč korporace, pro které by údajně měl být na prvním místě zisk, nezastaví pseudoekologické běsnění? Proč to jde až tak daleko, že kapitáni tabákových koncernů podporují protikuřácké tažení?

Petr Hampl, nezávislý sociolog
20. září 2019 - 03:20

Odpověď zná každý, kdo ví, jak to v takových organizacích chodí. Na začátku je heslo "z každé hrozby dokážeme udělat příležitost" (v různé obměně patří k základním sloganům každé korporace). Vzniknou desítky a stovky programů přizpůsobení, jsou jmenováni noví manažeři a koordinátoři, někdy i nový viceprezident, jsou najaty další konzultační firmy a přibráni další placení zástupci veřejnosti. Vnitřní neziskovky rozežerou korporaci stejně jako politické neziskovky stát.

Proč se proti tomu nepostaví nejvyšší management. Odkazuji na Prolomení hradeb - moc nejvyšších manažerů je založena na schopnosti vyvažovat a manipulovat zájmy všech významných skupin. Proto jsou na nich závislí i vlastníci (pokud nějací vlastníci existují). Členové globálních managementů tedy pochopí, že nové záplavě nelze čelit, a přizpůsobí se. Není to těžké i proto, že ty nesmyslné politické regulace velmi často prosazují jejich rodinní příslušníci.

Nakonec to ani s tím ziskem nebude tak špatné. Z trhu zmizí menší konkurenti, nějaké peníze přidá stát. Ostatně, mnoho z těch manažerů bude beztak za pár let na pozicích zmocněnců OSN nebo Světové banky. O práci přijdou jen dělníci, kteří - na rozdíl od medvídků koala - nejsou roztomilí a nikomu na nich nezáleží
, dodává socilog Petr Hampl.

PhDr. Petr Hampl, Ph.D. je nezávislý sociolog, tajemník České společnosti pro civilizační studia a autor bestselleru Prolomení hradeb (Proč západní civilizace podléhá islámu a jaká je šance na její záchranu)..

(rp,ph,prvnizpravy.cz,foto:arch.)