Petr Hampl: O příčinách Bidenova nečekaného polovítězství

politika

<< OTÁZKA TÝDNE >> Očekávaná smršť, která měla smést Bidenovy Demokraty, se jaksi nekonala. Strana dementního prezidenta dosáhla nejlepšího výsledku vládnoucí strany v mezivolbách za posledních 20 let, píše Petr Hampl v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Petr Hampl: O příčinách Bidenova nečekaného polovítězství
Petr Hampl, nezávislý sociolog
11. listopadu 2022 - 02:20

Udržela převahu v senátu, a pokud nakonec přijde o kongres, tak velmi těsně. Když k tomu přidáte, že značná část Republikánů jsou neokonzervativci (tedy lidé se shodnými názory jako anticivilizační levice) a že Bidenova parta dál ovládá státní správu a řadu dalších institucí, můžeme konstatovat, že jejich moc zůstala neotřesena. Můžete trpět demencí a nemusíte to skrývat, v dnešních Spojených státech to stačí.

Je to špatná zpráva pro celý svět. Bude pokračovat zahraniční politika preferující nekonečnou válku s Ruskem, usilují o válku s Čínou a připravená zaútočit na každého, jehož kroky by snad mohly snížit zisk americké korporace. Ale nemylme, většina Američanů z toho nebude mít žádný prospěch. Životní úroveň bude dál klesat.

Volební podvody? Samozřejmě!

Zajímavé je to tím, že všechny průzkumy veřejného mínění ukazovaly, že Bidenovi Demokrati budou rozdrceni. Snad to probere ty, kdo věří, že výzkumy zvýhodňují kandidáty mainstreamu. Skutečnost je spíš taková, že výzkumníci se občas dopouštějí chyb, a že tyto chyby jsou náhodně rozptýleny na všechny strany. V roce 2016 nedokázali zpozorovat Trumpův nástup, v roce 2022 nedokázali zpozorovat jeho kolaps.

Pro celkové pochopení je důležité si uvědomovat, že volební výsledky jsou v USA většinou velmi těsné. Rozhodně to není tak, že by 80% lidí hlasovalo proti vládě (jak to může působit z komentářů). Nejčastější výsledek je 52:48. Čekalo se, že tyhle křehké většiny se budou překlánět ve prospěch Republikánů, a mnohdy se to dělo. Ale v řadě případů tomu bylo naopak.

Čtenáři nejspíš naskočí možnost volebních podvodů. Podvádělo se? Samozřejmě! V každých velkých volbách od 70. let se v USA masivně podvádělo. Proč by tomu mělo být tentokrát jinak. Hodně tomu napomáhá celkový rozklad a chaos. Martin Konvička dobře poznamenat, že USA se opět předvedly celému světu jako země, která nezvládne něco takového jako shromáždit a spočítat volební lístky. Na mnoha místech vznikaly zmatky, někde došly volební lístky, někde se ztratily dokumenty, jinde nebyla dodržena pravidla… prostě Amerika. Pochopitelně to otevírá prostor pro manipulaci a pochopitelně to při těsných volbách hraje roli. Ale nemylme se. Kdo je tak silný a schopný, aby své příznivce dostal k volbám, ten je také tak silný a schopný, aby si vítězství ubránil proti pokusům o podvody. A naopak.

Zbyteční Republikáni

Co se tedy stalo? Proč ostudné působení prezidenta Bidena nevedlo k volebnímu debaklu? Podle prvních dat vydaných po volbách se zdá, že tou příčinou byli Republikáni. Jejich příznivci byli laxní a spousta z nich nakonec k volbám ani nedorazila. Lidé jsou prostě naštvaní na vládu, ale nevěří, že Republikáni by to dělali lépe. A Republikáni se chovají tak, že tomuto podezření dávají za pravdu. Od porážky v roce 2020 neukázali jedinou výraznou novou tvář a nepřišli s jedinou novou myšlenkou. V letošním roce nabídli „anti-biden“, „anti-biden“ a „anti-biden“. Kromě toho jen opakování stokrát vyčpělých témat. Úplně zbytečně se zapletli do problematiky potratů, kde není co vyhrát. Občas dali prostor bláznivým konspiračním teoretikům. Pak něco fňukání, že je k nim svět nespravedlivý. Měli pravdu, opravdu je, ale to většinu voličů nezajímá. A místy příšerné neoliberální antisociální výkřiky o tom, jak ten či onen sociální program musí být seškrtán a jak mají nejbohatší korporace platit ještě méně daní než dosud. Volili byste to? Možná ano, protože je to lepší než ten dementní válečník decimující americké hospodářství. Ale bez nadšení.

Kromě toho se zdá, že Republikáni nedokázali vybudovat o nic efektivnější aparát, než měli před dvěma lety. Nemají víc dobrovolníků, nemají je lépe školené, nemají šikovnější organizaci. Zatímco protistrana pracuje.Bublina versus mlčící většina

V určitém smyslu se vracíme do doby, kdy Americkou otřásaly levicové demonstrace a ve volbách pak drtivě vítězil Nixon a jemu podobní konzervativci. Příznivci tehdejší levice věřili ve volební podvody, ale skutečná příčina byla jinde. Bublina! Vznikají radikální skupiny, ty se izolují od většinové veřejnosti, tím se radikalizují, tím se ještě víc izolují… To dnes vidíme v celém západním světě. Masové demonstrace nevedou ke změně poměrů, protože nemají podporu mlčící většiny. Donald Trump může hřímat k plnému stadionu, ale pořád je to jen bublina. Konec konců, v českých poměrech jsme totéž zažili o pár týdnů dříve.

Jsou i jiné doby, kdy masové demonstrace vyjadřují stanovisko většiny společnosti. Ale tak tomu se současnou „alternativou“ není.

Může chudina vůbec porazit mocenskou elitu? V některých historických obdobích to možné je (když je elita výrazně oslabena), ovšem musí být splněno ještě něco. Musí se najít nějaký Žižka nebo Lenin nebo Cromwell, který z té chudiny vycvičí armádu. Bez takového “detailu” máme pořád jenom různé varianty chlumeckých sedláků.

Jestli se jednou někdo takový objeví, bude muset svést nejprve boj s různými “lidovými vůdci”, jejichž základní strategií je podbízení se. Chcete slyšet, že za všechno můžou čarodějnice? Nebo Židi? Nebo něco o vraždících vakcínách? Nebo o velkém resetu? Nic není problém, a na nikoho neklademe žádné nároky. Dav tleská, vůdce se opájí obdivem masy, případně z těch nebožáků vytahá nějaké peníze. Všichni se cítí skvěle, ale pro vládnoucí třídu nejsou soupeřem.

Dokud se nenajde někdo, kdo je dokáže porazit, je jakákoliv lidová revolta nemyslitelná. Přičemž stávající elity samozřejmě budou konspiratiky podporovat.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?