Svátek má: Květa

Politika

Velikost textu:

Petr Žantovský: Kokoti jsou věční

Petr Žantovský: Kokoti jsou věční

Publicista Petr Žantovský ve svém seriálu  Jak jsem potkal knihy, připomíná další z knih  “kokotistické trologie” autora, vystupujícího pod pseudonymem MUDr. X.Crement.

Petr Žantovský
8. června 2021 - 06:20

Počátkem 90. let tento autor v knize Dost bylo kokotů a poté v pokračováních s názvy Kokoti jsou věční a Spiknutí kokotů způsobil poměrně slušné podzvižení svým věru politicky nekorektním vyprávěním o lidech vybavených vlastnostmi, které je činí nesnesitelnými – pro jejich okolí, pro celý svět – kromě nich samých. Crement je nazývá “assholes”, překladatel si vypomohl sice původně slovenským, ale i v češtině užívaným a docela zvučným pojmem “kokot”.


Vůbec lze říci, že si překladatel – málokdo už si vzpomene, že to byl jistý Martin Konvička, dnes známý z docela jiných souvislostí – dal slušnou práci, vykázal značný smysl pro jazykový kalambúr a významové posuny. Kokotská sága totiž není čtivo pro jedince nevybavené slušnou kulturní orientací, řečeno pro změnu značně politicky korektně. Jiným slovem: není pro pitomce. Dokonce bych se odvážil říci, že si je užije právě a hlavně čtenář s hlubším intelektuálním a vzdělanostním zázemím. Především ale se smyslem pro humor.


(rp,prvnizpravy.cz,petrzantovsky,foto:arch.)