Svátek má: Maxmilián|Maxim

Politika

Velikost textu:

Pokrok nezastavíš. Mandelinku bramborovou nahradil Huawei?

Pokrok nezastavíš. Mandelinku bramborovou nahradil Huawei?

Šest slov ... "Pokrok nezastavíš. Mandelinku bramborovou nahradil Huawei"  na facebookovém profilu komentátora dění kolem nás Petra Štěpánka, vtipně bagatelizují zprávu Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost. O co jde?

Ohrožují i důchodci s tímto mobilem bezpečnost státu?
19. prosince 2018 - 08:10

Zpráva Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB)


    Software i hardware společností Huawei a ZTE je bezpečnostní hrozbou


Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal VAROVÁNÍ před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei Technologies Co., Ltd., a ZTE Corporation. Používání těchto prostředků představuje bezpečnostní hrozbu.

"K vydání tohoto varování nás vedly naše poznatky včetně poznatků z činnosti našich bezpečnostních partnerů a také zjištění našich spojenců. Hlavním problémem je právní a politické prostředí Čínské lidové republiky, ve kterém uvedené společnosti primárně působí. Čínské zákony vyžadují po soukromých společnostech působících v Číně mimo jiné součinnost při zpravodajských aktivitách, a tudíž pouštět je do systémů, které jsou klíčové pro chod státu, může představovat hrozbu," cituje zpráva  ředitele NÚKIB Dušana Navrátila.

NÚKIB k vydání varování přistoupil i z toho důvodu, že Čínská lidová republika na území České republiky aktivně prosazuje své zájmy včetně provádění zpravodajských aktivit vlivového i špionážního charakteru, jak ostatně dokládají i výroční zprávy bezpečnostních služeb za rok 2017.

"Varování podle zákona o kybernetické bezpečnosti znamená, že správci systémů, které spadají do kritické informační infrastruktury, významných informačních systémů nebo provozovatelů základních služeb, se popsanými hrozbami musí zabývat a musí přijmout adekvátní opatření. Nerozlišujeme mezi systémy ve správě státu a ve správě soukromých subjektů. Naším kritériem je, zda by napadení příslušného systému mělo dopad na fungování České republiky jako suverénního státu," vysvětlil ve zprávě   Dušan Navrátil, proč jeho Úřad dospěl k uvedenému stanovisku.

"Ohromnej kšeft, vyměnit všecko ve státní sféře od Huawei!! -- A o to tu vlastně jde!! -- Super mandelinka, ta nám pustí žilou !!" napsal v komentáři na Štěpánkův facebook jeden z jeho přátel.

Zatím se ke zprávě vyjadřili v médiích k situacím na všechmožných úřadech jejich  mluvčí.  Premiér Andrej Babiš podle zprávy uvedené ve zpravodajství  ČT24 nařídil, aby mobily této značky šly z jeho Úřadu pryč.

Nutno dodat, že společnost Huawei tvrzení NÚKIB popřela. Na svých stránkách na Facebooku uvedla, že kybernetická bezpečnost je, a vždy byla, její hlavní prioritou.

(ps, facebookovém profil Petr Štěpánka, NÚKIB, Prvnizpravy.cz. foto: ps)