Svátek má: Hedvika

Politika

Velikost textu:

Politika do kavárny taky patří

Politika do kavárny taky patří

Když před půlrokem Petr Žantovský revitalizoval pořad Pražská kavárna (kdysi jej vysílala TV Praha), říkal, že se pořad bude zabývat zejména obecnými úvahami, často odbornými a hlavně nadčasovými.

Jan Skopeček a Petr Žantovský
28. září 2021 - 07:20

Beze zbytku to platilo až do předminulého týdne, kdy řádku hostů mimo praktickou politiku (V. Klaus, V. Vondruška, B. Kuras, J. Cimický atd) nakrátko vystřídali hosté takříkajíc politického původu. Nejprve z koaliční půdy sociální demokrat Roman Onderka a nyní poslanec za ODS Jan Skopeček. Zeptali jsme se Petra Žantovského, proč se tak rozhodl: „To je jednoduché. Nežijeme ve vzduchoprázdnu, kolem nás jdou takzvaně dějiny, za pár dnů jsou volby, a tak jsem udělal výjimku a dal dvakrát slovo profesionálním politikům, jednomu z vládnoucí koalice a jednomu z opozice. Od příštího – povolebního – dílu se zase pokorně vrátíme do míst, která jsou nám vlastní, tedy k rozpravám na širší, především civilizační témata.“

Je pravda, že Jan Skopeček měl, na co odpovídat. Zastupuje totiž stranu, která udělala v posledních téměř dvaceti letech tolik protichůdných kroků a přemetů, od klausovského konzervatismu po dnešní Fialův eurooptimismus a přísliby povolební koalice s levicovými Piráty, že si to zaslouží mnoho vysvětlování. I to může leckomu objasnit věci, nad nimiž jen kroutí hlavou.

Pokud chcete, je možno rozhovor zhlédnout zde


(rp,prvnizpravy.cz,foto:pž)