Svátek má: Viola

Politika

Velikost textu:

Proč Kancelář veřejného ochránce práv se 155 zaměstnanci bobtná?

Proč Kancelář veřejného ochránce práv se 155 zaměstnanci bobtná?

Vládní návrh zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2019 rozebral podrobně i bývalý reprezentant ve skocích na lyžích a současný poslanec Jakub Janda, kterému se nelíbí počtem zaměstnanců bobtnající Kancelář veřejného ochránce práv.

Poslanec ODS Jakub Janda
9. prosince 2018 - 06:27

Poslanec Jakub Janda proto výdaje kapitoly 309, které se týkají  Kanceláře veřejného ochránce práv navrhl  snižit o částku 10 milionů.  Naopak výdaje kapitoly 333 - Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy navrhl navýšit, a to ve specifickém ukazateli "Všeobecná sportovní činnost" v položce "Všeobecná sportovní činnost - dotace (vč. programového financování)" na program 133 530 - Podprogram mobility o částku 10 milionů Kč.

Copak Jandu vedlo k takovému rozhodnutí?

"V návrhu rozpočtu Kanceláře veřejného ochránce práv na rok 2019 je navrhováno opětovné zvýšení zaměstnanců o sedm míst, které návrh rozpočtu zdůvodňuje novou působností ombudsmana. Chtěl bych jen říct, že už v minulém roce jsme schvalovali navýšení o 16 nových zaměstnanců, které kromě programového financování z EU bylo taktéž zdůvodňováno nárůstem nových povinností ombudsmana. V současnosti má Kancelář veřejného ochránce práv 155 zaměstnanců a ještě několik dalších externích spolupracovníků s výdaji za 7 mil. Kč. Kmenových zaměstnanců je tolik, že jim musíme přistavovat další prostory, s čímž tento návrh počítá, a to ve výši oněch 10 mil. Kč. S tímto přístupem nepochybuji o tom, že i další rok nám na stůl přistane další návrh na zvýšení počtu zaměstnanců, další návrh na zvýšení výdajů pro externisty a možná další návrh na novou přístavbu nových kanceláří," odhadl poslanec ODS vývoj bobtnajícího Úřadu  sídlícího v Brně."Myslím, že bychom se opravdu měli zamyslet, zda chceme z veřejného ochránce práv dělat takový robustní a masivní úřad čítající pomalu dvě stoky zaměstnanců. Vždyť tolik zaměstnanců mají ty nejmenší krajské úřady a tímto tempem nám tady pomalu vzniká druhé Ministerstvo spravedlnosti. Za další rok totiž přijde požadavek na dalších deset míst a to už by si zasloužilo v podstatě svého náměstka, který bude řídit jenom ten úřad sám pro sebe. Pak druhého náměstka samozřejmě s dalším platem, služebním autem a já nevím, jakými dalšími výhodami. Tento nárůst státního aparátu a úředníků je prostě šílený a z tohoto důvodu jsem podal k této věci pozměňovací návrh," řekl ve sněmovně při projednávání rozpočtu na rok 2019 Jakub Janda.

(ps, Poslanecká sněmovna, Prvnizpravy.cz, foto: ps)