Svátek má: Dominik

Politika

Velikost textu:

Psycholog varuje: Mládež prakticky není k použití

Psycholog varuje: Mládež prakticky není k použití

Existuje řada signálů úpadku tzv. Evropské civilizace. Úpadek představuje mix stále většího chaosu tzv. liberálního jednání. Tak lze signálem úpadku nazvat nárůst civilizované přetechnizované lenosti a naivismu.

Josef Kovářík, emeritní policejní psycholog a soudní znalec
15. října 2018 - 06:20
 
To vše vede k úpadku národního povědomí a ke snižování schopnosti sebeobrany evropské společnosti.
Proto se nelze divit, že hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček poukazuje na stále nižší počet policistů, a jejich odchody k jiným policejním útvarům mimo území Ústeckého kraje. Emeritní ústecký policejní psycholog a soudní znalec Josef Kovářík se tomu nediví.

Tento stav jste očekával?
Ne, ale vnímal jsem toto riziko. Doplácíme na politický chaos posledních 20 let. Velké problémy policisté zažili především za působení ministra Johna. Možná v TV reportážích vypadal chytře, ale policii John diletantsky rozvracel. Zlikvidoval cizineckou policii, snižoval  stavy policistů, podobně jako Langr chtěl vyštvat z policie jakési staré struktury. Přitom policisté po roce 1989 byli tvrdě prověřováni. Kvůli nim odcházeli profesionálové s 20 a více léty cenných zkušeností.

Co to v policejním sboru způsobilo?
Naprostou nejistotu. Již v roce 2013 jste se mě zeptal, co policista, kterého potkáváme na ulici, cítí? Tehdy jsem vám řekl: Přinejmenším policisté doufají, že hůře již bylo. Slyšel jsem od policistů řadu povzdechů, že při sjednávání úvěrů a hypoték pro bankovní domy již policista neznamená zajištěného člověka. Nejistota je v každém zaměstnání demotivující. A ve službě se zbraní to platí ještě naléhavěji.

Dnes ministerstvo vnitra naopak chce policisty přijímat, ale jaksi nejsou lidi. Čím to je?
Způsobem života. Tím, jak dnešní rozmazlená evropská společnost líně přežívá ve svém dostatku. Oficiálně ústecké krajské policejní ředitelství informovalo před pár lety, že ze všech žadatelů bylo přijato v letech 2009 až 2014 necelých 16 procent. Z celkového počtu 2 261 žadatelů bylo přijato jenom 358. Dnes situace nebude lepší. Dnešní mládež je natolik zlenivělá, že jenom přežívá u počítačů. Svoji fyzičku ukáže maximálně ve fitnes klubu, ale jinak je v terénu, kdyby k něčemu došlo, dnešní mládež prakticky k nepoužití. To samé platí o adeptech na policejní službu.

Člověk by si z vašich slov myslel, že mládež degeneruje?
Nejde o degeneraci, ale o praktickou neschopnost pohybovat se ve fyzicky a psychicky  nepříjemném prostředí. Mladí ze současné počítačové a supermarketové kultury na to nejsou stavění.

Jak to myslíte?
Do jisté míry mladým mužům chybí vojenská prezenční služba. Na vojně kromě drilu, který samozřejmě neměl nikdo rád, se v předstihu před nástupem k policii seznámili s větší fyzickou zátěží a s jednáním v kolektivu ozbrojeného sboru, kde rozhodovaly rozkazy. Lépe projdou sítem absolventi klasických středních škol. Větší problémy v přijímacím řízení měli absolventi učňovských oborů s maturitou.


Co přináší posílení policejního sboru vysokoškoláky?
U technických oborů jsou mimořádně důležití. Ale obecně u vysokoškoláků je někdy problém, že mají větší očekávání, než jim může služba u policejního sboru naplnit. Problémy s týmovou prací z talentovaného vysokoškoláka nedělají dobrého policistu.

Na čem dalším příjem nových policistů ztroskotává?
Měli by být lépe ohodnoceni než vojáci, protože jsou v terénu denně, pracují na směny, neustále v riziku ze strany opilců, psychicky narušených a nepřizpůsobivých osob.

Hejtman si stěžoval, že z Ústeckého kraje rádi odcházejí policisté k policejním útvarům jinam. Proč k tomu dochází?
V našem kraji je situace těžší než jinde. V Ústeckém kraji je více nepřizpůsobivých osob, ghett a čtvrtí s vyšší koncentrací slušně řečeno podivných lidí. Situaci stěžují i kdejací lidé s iluzi lidských práv, kteří si myslí, že když se k nepřizpůsobivým nechováme jako v mateřské školce, jsme zaujatí a kdo ví co ještě.

V roce 2014 se tehdejší krajský policejní ředitel vyjádřil, že personální politika byla u policejního sboru nekoncepční. Po fázi většího propouštění náhle nastalo období velkého náboru, kdy se slevovalo i z nároků na zájemce o práci u policie. Jak se situace vyvíjela dál?
Je stále stejná. Policistů bude dost až to bude prestižní velmi dobře ohodnocená práce bez pocitu, že policisté jsou sluhy momentálních ministrů vnitra, a jejich mnohdy bláznivě perspektivních koncepcí.

Hejtman Bubeníček uvedl, že bude situaci řešit s ministrem vnitra a policejním prezidentem. Co lze od tohoto jednání očekávat?
Nechci sýčkovat, ale to pomůže asi jako modlitba. Nezmění se nic, dokud policie nezíská dostatek skutečně zdatných zájemců.

(rp,fr,prvnizpravy.cz,foto:arch.)