Svátek má: Adolf

Politika

Velikost textu:

Řeč k soudcům: Jednou dostanete osm let a podruhé jste osvobozen?

Řeč k soudcům: Jednou dostanete osm let a podruhé jste osvobozen?

V projevu prezident republiky Miloš Zeman, který pronesl nikoliv přečet 29. července 2020 při jmenování soudců obecných soudů na Pražském hradě, se hlava státu zmínila i o dvou příkladech nesvědčích o dobré práci soudců.

Prezident Česka Miloš Zeman
1. srpna 2020 - 18:15Prezident Zeman poblahopřál soudcům k jejich jmenování.

Jak říkám ...


„Při této příležitosti vždy pronáším mravoličná kázání, jejichž jedinou výhodou je, že jsou velice stručná. Dnes bych se chtěl zabývat dvěma konkrétními příklady," uvedl svůj krátký projev Miloš Zeman.

„Příkladem soudce, který falšoval protokoly z jednání, tedy upravoval, ale já říkám, falšoval. Paní ministryně spravedlnosti navrhla zbavit ho taláru, ale protože zvítězila soudcovská solidarita, tak byl pouze zbaven funkce předsedy Senátu. To je příklad první," konstatovala hlava státu.

„A příklad druhý se jmenuje Alena Vitásková, bývalá šéfka Energetického regulačního úřadu, která byla v první instanci odsouzena k osmi letům, aby po řadě dalších odvolání byla zproštěna viny. Ale samozřejmě ta doba, která uplynula, znamenala trauma pro nejenom Alenu Vitáskovou, ale i pro další, kteří se mohli ocitnout v podobné situaci. Vzpomněl jsem si na starořímskou zásadu in dubio pro reo, nehledě na to, že samozřejmě, když jednou dostanete osm let a podruhé jste osvobozen, vyvolává to jisté pochybnosti o kvalitě těch, kdo tento případ soudili," řekl Miloš Zeman.

„Takže, velice vám přeji, abyste se nikdy nedostali do podobné situace, aby vás nikdo nechtěl svléci z taláru, ale také aby, když vaše rozhodnutí bude přezkoumáváno, bylo shledáno oprávněným a spravedlivým. Ještě jednou hodně zdaru a hodně úspěchů ve vaší práci," uzavřel své vystoupení prezident Česka Miloš Zeman.
 
Rozumíme si?

in dubio pro reo 

Při pochybnostech (rozhodovat) ve prospěch obžalovaného
Jsou-li pochybnosti, ve věc třeba posuzovat ve prospěch, pro dobro obžalovaného (právnická zásada).
Zdroj: kol.: Moudrost věků - lexikon latinských výroků, přísloví a rčení  (Svoboda 1988)Líbil se vám článek? Máte k němu nějakou připomínku nebo zajímá vás diskuse k němu?
Více na facebookovém profilu webu Prvnizpravy.cz   zde ...


(ps, Prvnizapravy.cz, Hrad.cz, foto: ps)