Svátek má: Klára

Politika

Velikost textu:

Roček: Kádrováci z roku 1948 byli miláčky roku 1968

Roček: Kádrováci z roku 1948 byli miláčky roku 1968

Je velmi legrační ironií, že hvězdami pražského jara kromě Dubčeka byli i tři šikulové z československé obdoby stranických jednotek – Lidových milicí, píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

František Roček
21. srpna 2018 - 03:20

Počátkem února 1948 rozhodl ÚV KSČ, aby stranické organizace v závodech zřizovaly nebo oživovaly oddíly složené z komunistů a jejich příznivců. Základním kádrem byly již existující Závodní milice. Komunisté si mnohé oddíly již dlouhodobě připravovali tím, že se snažili regulovat obsazení těchto ochranných oddílů.

Potom 21. února 1948 rozhodl ústřední výbor KSČ o vytvoření jednotek Lidových milicí. Je to datum oficiálního vzniku Lidových milicí (LM).

V únoru 1948 se velitelem hlavního štábu Lidových milicí stal Josef Pavel, jeho zástupcem František Kriegel, politrukem Josef Smrkovský. Po roce 1968 byli oslavováni bezmála jako by byli demokraty nebo svatými.

Stejně jako Josef Pavel, přijel Jaroslav Brodský.po válce do města, které neznal. Brodský se stal řídícím učitelem v místní základní škole v Brné na okraji Ústí. Tam bydlel i Pavel. Brodský Pavla miloval jako tyfus, protože Pavel patřil ke komunistům. Ti začali již v roce 1945 utahovat šrouby, které nakonec Brodského dovedly po únoru 1948 až do komunistického žaláře. Když konečně Brodský vězení opustil a patřil později k zakladatelům klubu K 231 sdružujícího politicky postižené čistkami, setkal se kvůli povolení K231 s ministrem vnitra – Pavlem.

O setkání s ním Brodský napsal: „Je to onen sovětský agent, který před dvaceti lety ozbrojil dělníky a hnal je jako nadšené stádo ulicemi Prahy, aby proklestili cestu Sovětům na evropskou křižovatku? … Je to trojský kůň, který se dnes s vyraženými zuby vrací?“ (Řešení Gama, Ústí nad Labem 2007)

Takový byl bez iluzí příběh miličníků roku 1948 zmutovaných do podoby komunistů s lidskou tváří vzor 1968.


(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)