Roček: Krátká zpráva o tom, proč jsem se téměř počůral smíchy

politika

Jak jsem se poflakoval v úterý po světě a přeskočil z Brazílie do Číny a kliknul si na jednu číňanskou stránku, našel jsem mimořádně krátkou zprávičku s fotografií čínského úředníka.

Roček: Krátká zpráva o tom, proč jsem se téměř počůral smíchy
František Roček, publicista
19. října 2022 - 04:20

Co jsem si přečetl, mě nejen rozesmálo až k nepříčetnosti, ale zjevilo v pár slovech i naprostou pravdu o čínské Říši středu.

Publicista František Roček si přečetl zdánlivě bezvýznamnou zprávičku: 18.října uspořádal mluvčí ministerstva zahraničí Říše středu Wang Wenbin pravidelnou tiskovou konferenci. Nějaká bytost z agentury Reuters se pozeptala: „Starosta Kyjeva řekl, že při pondělním útoku bezpilotního letounu bylo zabito několik lidí. Co k tomu říká Čína?“

Odpověď ministerského úředníka jménem Wang Wenbin byla zcela a komplexně geniální: „Nerozumím tomu, co jste řekl. Náš postoj k Ukrajině byl vždy jasný. Za současné situace by všechny příslušné strany měly zůstat zdrženlivé, povzbuzovat a podporovat veškeré diplomatické úsilí vedoucí k mírovému urovnání ukrajinské krize a společně prosazovat zmírnění situace.“

Odpověď byla zcela kouzelně geniální, protože:
  1. Ministerský úředník skutečně nerozuměl tomu, co nějaký Reuters-man říkal. Čína, podobně jako Indie, a řada dalších států, uvedly nadčasové stanovisko: Jediným východiskem je, aby se přestali Ukrajinci vraždit s Rusy.
  2. Samozřejmě, že to bylo politické alibi, protože Čínu, stejně tak jako třeba Indii, zajímalo, aby měla i nadále pokud možno prospěch z kšeftování s USA, EU i Ruskem. Proto Reuters-man pouze vystřelil provokativní otázku, jako když někdo z mostu plivne na vlak. Věděl, že odpověď bude o ničem…
  3. Čínský úředník správně zdůraznil, že by měly všechny strany společně prosazovat zmírnění situace, protože to je mezinárodně uznávané alibi naprosté lhostejnosti k obětem. Jedná se jenom o to, že společné prosazování je nemožné, protože neexistuje nic společného (kromě kšeftování) v zájmech různých politických skupin.
K mikročlánku se též vyjadřovali internetoví fandové. Dvě reakce mě skutečně zaujaly:
  • Lidé z donbaské oblasti byli brutálně vražděni a bombardováni po dobu 8 let, a západní média zavírala oči, Kyjev byl teď několikrát napaden raketovými drony, západní média zuří. Západní média jsou opravdu pokrytecká dvojím metrem, nemají ti lidé v donbaské oblasti právo žít?
  • Je to jen válka v Evropě (překlad do lidštiny: Jedná se o h.....)

Něco do třetice

O nějakou dobu později v jiném článku o íránských dronech jsem narazil na další zajímavou čtenářskou poznámku: „Íránské střely s plochou dráhou letu "Witness-136" jsou levnou zbraní, která se může spolehnout na vestavěnou satelitní / inerciální navigaci, aby zasáhla pevné cíle na základě souřadnic. Čí satelitní navigace používají? Rozhodně ne GPS Spojených států, Galileo je k ničemu, je to GLONASS nebo (čínské) Beidou?...“

Uznejte, není to psina?



Indický dodatek

Aby toho nebylo málo, o dalších pár desítek minut později jsem se málem udělal z indického krásně alibistického článku, který si nezadal s prohlášením čínského ministerského úředníka.

Přečetl jsem si: „Indická politika vůči ukrajinskému konfliktu je politikou principiální neutrality, kdy pečlivě balancuje mezi Zlatou miliardou a globálním jihem vedeným BRICS, jehož je součástí…“

Abych citát převedl do lidštiny: Zlatá miliarda je taková alegorie popisu západních koloniálních a postkoloniálních sviňáků, kteří se nahrabali na úkor lidí Asie, Afriky a Latinské Ameriky. A nechtějí ani dnes ztratit svou upadající moc.

V článku je též uvedeno: „… ministr zahraničních věcí (EAM) Jaishankar oficiálně odhalil, na které straně je Indie v ukrajinském konfliktu: "Jak ukrajinský konflikt nadále zuří, často se nás ptají, na čí straně jsme. A naše odpověď je pokaždé přímá a upřímná. Indie je na straně míru a pevně tam zůstane. Jsme na straně, která respektuje Chartu OSN a její základní principy. Jsme na straně, která volá po dialogu a diplomacii jako jediném východisku…“

Je třeba ocenit, že odpověď čínského úředníka byla úsporně krátká a docela rozmarná, zatím co indické vysvětlení bylo širokorozchodně ukecané. Více jsem se nasmál po čínském způsobu i bez sojové omáčky.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)


Anketa

Měla by se podle vás stát Ukrajina členem NATO?

Ano 17%
transparent.gif transparent.gif
Ne 67%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif