Svátek má: Valdemar

Politika

Velikost textu:

Roček: Obamova manželka měla pravdu

Roček: Obamova manželka měla pravdu

Někteří jsou pohoršeni, že manželka bývalého prezidenta USA Obamy si vůbec neuvědomila, že někdy byla s manželem na oficiálním výletu v Praze. No hrůza! Nebo to je důkaz české malosti ve světě? Ve skutečnosti nejde o nic zvláštního.

František Roček
4. prosince 2018 - 06:20

Televize CBS dopřála pijárko Michelle Obamové při vydání její autobiografie Becoming (Stávání se něčím). V TV povídání Obamová mj. říkala, že si nepamatuje, že byla v Praze, protože říkala: „…slyšela jsem, že Praha je krásné město. Jednoho dne bych se tam chtěla podívat." Šéfka jejího štábu jí ubezpečila, že v Praze byla a ukázala jí fotografie z návštěvy,píše v komentáři pro Prvnizpravy.cz František Roček.

Pravdivá slova

Tím Obamová potvrdila, že mezi politiky a řidiči kamionů není velký rozdíl. Jezdí po světě, protože to mají v popisu práce. Během oficiální návštěvy se standardně pohybují politici a političky (a jejich drahé polovičky) v reprezentativních enklávách měst na zeměkouli.

Reprezentativní enklávy (tedy i oblast Pražského hradu) jsou pro ně tuctovými kulisami. Podobně tuctovými, jako jsou pro nás uniformní paneláková sídliště.

Z tohoto pohledu se Obamovic manželce nedivím, že si nevzpomněla na Prahu. By to jenom malá zastávka prezidentského kamionu rozvážejícího po světě kecy Made in USA.  

Rozdávání ničeho

Nemá smysl přisuzovat význam tomu, jestli někdo jede (nebo pojede) na oficiální návštěvu a kdo s kým tam bude či nebude mluvit. Politici a jejich diplomaté vědí, že vše podstatné se děje při dlouhodobých jednáních v zákulisí.

Z tohoto důvodu jsou bez významu též vyznamenání a medaile a čestné doktoráty. Jde jenom o rozdávání cestovatelských nálepek na kufry.

Např. generál čerstvě ve výslužbě Petr Pavel, který teď začal pracovat jako pijárový manekýn NATO, se zhruba před 20 lety jako český velitel vyznamenal na vojenské misi v bývalé Jugoslávii. Tam s českými vojáky zachránil v napjaté situaci přes 50 francouzských vojáků, což mu vyneslo francouzský vojenský kříž a medaili národní obrany. Tato vyznamenání mají skutečnou (významnou) hodnotu.


Od okamžiku, kdy je voják ve vysokých štábních funkcích, jakákoliv vyznamenání jsou již  jenom dekoracemi. Proto je zcela bez skutečného významu, že za působení ve funkci velitele Vojenského výboru NATO dostal Pavel jako dárek na rozloučenou řád Záslužné legie (Legion of Merit), jedno z nejvyšších amerických vojenských vyznamenání. Taková devalvace vyznamenání! Jenom za to, že český generál bral těžké prachy za kancelářskou a politruckou práci v baráku Vojenského výboru NATO.

Lidský pohled

Slova Michelle Obamové v americké televizi jsou pozitivní: „…Praha je krásné město. Jednoho dne bych se tam chtěla podívat."

Někam se v Praze podívat znamená ráno vstát z postele, v naprostém klidu se podívat z okna a s (nutným) doprovodem si zajet po Praze kamkoliv, kde se během staletí usadila krása a majestátnost staveb má na lidskou duši krátkodobě léčivý účinek.

V takové chvíli jak si nepřipomenout o druhých nešporách v 1. adventní neděli (2. prosince L. P. 2018) první antifonu z katolického Breviáře: „Raduj se a jásej, sionská dcero, dcero jeruzalémská, zaplesej. Aleluja.“

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)