Svátek má: René

Politika

Velikost textu:

Roček: Ve studené válce je barterový obchod základem

Roček: Ve studené válce je barterový obchod základem

Barterové obchody jsou nejzákladnější formou kompenzačních obchodů. V politice to platí i dnes, připomněli nám Číňané.

František Roček, publicista
26. září 2021 - 09:01

Po 1030denním patu Čína přivítala doma jednu ženskou. Blbečkové z kanadské policie na základě amerického zatykače kdysi zadrželi finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou. Dnes už je doma.

Zatčení čínské ženské bylo součástí severoamerikánské politiky proti Číně v technologické rovině. Protiopatření Číny bylo logické čili rozumné, uvádí publicista František Roček.

Bývalý diplomat Michael Kovrig a podnikatel Michael Spavor byli zatčeni v prosinci 2018 krátce poté, co kanadská policie na základě amerického zatykače zadržela finanční ředitelku Huawei Meng Wan-čou. Podle čínských úřadů se Spavor a Kovrig dopouštěli aktivit podrývajících čínskou národní bezpečnost. Zda to je pravda není důležité. Důležité bylo, že byli zahrnuti do barterového obchodu kvůli Meng Wan-čou.

Plichta

Meng Wan-čou je dcerou zakladatele firmy Huawei Žen Čeng-feje. Američané tvrdí, že ředitelka vydávala společnosti Huawei a Skycom za dvě oddělené firmy, ačkoli Spojené státy je považují za jednu. Díky tomu pro společnost zajistila přístup k íránskému trhu v rozporu s americkými sankcemi. Čili obvinění byla jenom politická sračka o ničem.

Americká prokuratura proto musela po dlouhodobém kvičení kanadských ouřadů „dosáhnout“ s Meng Wan-čou dohody o odložení stíhání. Podle amerických prokurátorů skončí dohoda v prosinci příštího roku, a pokud do té doby Meng Wan-čou neporuší znovu zákon, přestanou ji USA stíhat úplně. Čili prostě se USmani vzdali tohoto politického nátlakového prostředku.

Meng strávila tři roky v domácím vězení v Kanadě, kde se rozhodovalo o žádosti o její vydání americké justici. Pokud jsou jednoznačná fakta, proč mít dumání o tom, zda nějakou ženskou vydat trvalo 3 roky?

Její přílet z Vancouveru do Šen-čenu byl v Číně hlavním tématem zpráv a návratem 49leté finanční ředitelky Huawei žijí i sociální sítě. Jak jinak…Tvrdost je základ

New Times napsal 25. září, že Čína používá tvrdou taktiku: Peking (správně) využíval zadržené zahraniční občany jako trumfy při vyjednávání ve sporech s jinou zemí. Zadržení dvou Kanaďanů znamenalo braní rukojmí na obou stranách. Protože v pitomém sporu byla Číňanka politickým rukojmím též.

Chudáček Meng strávila poslední téměř tři roky na kauci ve výši přibližně 8 milionů dolarů ve svých dvou luxusních domech ve Vancouveru.

Jde prostě o ekonomickou válku o snahu USA zablokovat nadvládu komunikačních sítí 5G Huawei a Číny.

Boj o Huawei se stal symbolem konkurence mezi dvěma globálními velmocemi a jejich vzájemného odhodlání obrátit všechny své nástroje národní moci k vítězství v rostoucím technologickém boji. Trumpova administrativa zahájila snahu vyhrožovat nebo přesvědčit spojence, aby si nekupovali hračky od Huawei, a tvrdili, že to Pekingu poskytne ještě větší pravomoc zachytit data po celém světě - a možná i vypnout sítě v době konfliktu. Od nástupu skoro senilního Bidena USA v tom pokračují.

Že se nejedná o nic jiného, než politické obstrukce, je zřejmé z toho, že kanadské úřady zatkly v prosinci 2018 nějakou Meng, ale přitom tato zločinná mrcha vlastnící dva impozantní domy ve Vancouveru, mohla zůstat v nich s náramkem na kotníku, aby mohla kanadská vláda sledovat její pobyt. To naznačovalo, že se jedná o hovno, jenom o politickou šikanu.

Chudáček Mengová se nakonec usadila ve svém sídle se sedmi ložnicemi v exkluzivní městské čtvrti Shaughnessy, kde dostávala lekce malování a soukromé masáže. Okamžitě se stala jednou z nejslavnějších zadržených na světě.

Samozřejmost studené války

Čínská administrativa jednala politicky „rozumně“: Osud pana Kovriga a Spavora byl od jejího zatčení spojen s případem paní Mengové.

Oba byli zadrženi devět dní poté, co ženskou zatkla policie v Kanadě. V politických případech se nedá postupovat jinak. Je to jeden z jevů studené války. Pokud jde o rukojmí, nikdo se nebude zajímat o blbé turisty, ale aspoň o středně důležité byrokratické panáky… Tak se i stalo.

(rp,prvnizpravy.cz,foto:arch.)