Svátek má: Laura

Politika

Velikost textu:

S jakými vlaječkami k výročí okupace budou jezdit tramvaje 15. března?

S jakými vlaječkami k výročí okupace budou jezdit tramvaje 15. března?

Představitelé hlavního města Prahy v čele s primátorem Zdeňkem Hřibem si připomenuli  20. výročí vstupu České republiky do Severoatlantické aliance a proto na oslavu 300 pražských tramvají vyjelo do ulic ozdobených vlaječkami České republiky a Severoatlantické aliance.

Pražské tramvaje po celý den 12. března 2019 k výročí NATO jezdily s vlaječkami NATO
13. března 2019 - 08:35

Představitelé Prahy ještě vyvěsili  vlajku NATO na budovu Nové radnice na Mariánském náměstí.

A to nebylo všechno. Primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib k  výročí také namluvil zdravici, která 12. března 2019  v češtině a v angličtině zněla v metru čtyřikrát za hodinu.
 
"Je to dvacet let od doby, kdy jsme vstoupili do Severoatlantické aliance - NATO. Byl to jeden z klíčových kroků, prostřednictvím kterého jsme potvrdili naše směřování na západ a posílili svou obranyschopnost,“ uvedl v tiskové  zprávě primátor Zdeněk Hřib.

"Pražané mohou být hrdí, že Česká republika do struktur NATO pevně patří. Jsem ráda, že radní souhlasili s mým návrhem, abychom si významné výročí připomněli i v hromadné dopravě. Já se tramvají svezu s mimořádnou hrdostí,“ přiznala se k nápadu s vlaječkami patrně na jedno použití umístěných 12. března 2019  na pražských  tramvajích   radní hl. m. Prahy Hana Třeštíková.S napětím lze očekávat, jak si pražští konšelé připomenou další kulaté výročí, tentokrát  událostí, při kterých  se rovněž harašilo zbraněmi a které  krutě zasáhly  do osudů mnoha  českých vlasteneckých rodin. Před osmdesáti lety došlo k německé  okupaci po Mnichovské zradě tehdejšího okleštěného území Čechů, Moravanů a Slezanů. Stalo se to v minulém  století 15. března  1939, kdy také do Prahy vtrhla německá vojska a metropoli pak až do 9. května 1945 Němci ukupovali. Za tu dobu byly popraveny, zavražděny,   zahynuly v bojích nebo při náletech statisíce  Slezanů,  Moravanů, Čechů a samozřejmě i Pražanů.


(ps, Magistrát hl.m. Prahy, Prvnizpravy.cz, foto: ps)