Svátek má: Matouš

Politika

Velikost textu:

Šándor: Ani 10 let v čele služby nemusí být zárukou kvalitního řízení

Šándor: Ani 10 let v čele služby nemusí být zárukou kvalitního řízení

Debata o budoucnosti ředitele Koudelky v čele BIS ukazuje následující, tady je pár úvah, píše na facebooku Andor Šándor.

Andor Šándor, generál v záloze a bezpečnostní poradce
9. srpna 2021 - 03:20

  1. Řada politiků vůbec netuší, jak zpravodajské (používaný pojem tajné nemá žádnou oporu v zákoně) služby fungují a co dle zákona smějí. Jejich vyjádření, že BIS vyšetřuje Vrbětice, je toho jen trapným dokladem. To mohla STB vyšetřovat!!
  2. Jenom premiér, část ministrů a prezident si mohou udělat obrázek o tom, jak služba funguje. Stát si totiž zřizuje zpravodajské služby, aby jeho vládě umožnily lépe vládnout.
  3. V demokratických zemích dostávají ředitelé služeb jen jedno období, zpravidla po jeho skončení odchází do důchodu. Odpadá nerudovké " kam s ním".
  4. Strávit 10 let v čele služby nemusí být zárukou jejího kvalitního řízení.
  5. Politické půtky o to, kdo nahradí Koudelku, jsou partnerskými službami sledovány, včetně výkonů politiků, ony samotné je nijak nehrotí. Vliv na zpravodajskou spolupráci to nemá žádný, bezpečnost naší země není nijak ohrožena. Naše ukotvení v demokratických strukturách už vůbec.
  6. Medaile Teneta není žádné vyznamenání. Není to žádná kolaborace apriori, byť některé akce ředitele Koudelky mohou zvyšovat obočí, slovy Václava Klause.  V roce 2002 dostal admirál Wilson, ředitel DIA, můj protějšek v USA, skutečné vyznamenání od prezidenta Havla - Řád Bílého lva. Přestože jsem hrál roli v tomto aktu, nebylo to za nic servilního, co by americká vojenská zpravodajská služby pro nás udělala.
  7. Někteří příslušníci vojenské rozvědky dostali od Clintona řád Legion of Merit, za spolupráci v oblasti zpravodajských aktivit s USA. Stále cítím hrdost za toto ocenění. Kritici těchto vyznamenání možná ani netuší, kde jsou místa, kde tito lidé riskovali v zájmu společného boje proti závažným hrozbám.
  8. Ředitel služby je důležitou postavou. Bylo by smutné, kdyby jeho dočasná absence měla zásadní vliv na fungování služby. Zastupující ředitel má všechny pravomoci službu řídit.

(rp,prvnizpravy.cz,fb,foto:arch.)