SANEP: Nadpoloviční většina Čechů je proti povinnému očkování

politika

<< SANEP >> Společnost SANEP realizovala koncem listopadu exkluzivní průzkum zaměřený na nedávné opětovné vyhlášení nouzového stavu a na s ním spojená vládní nařízení.

SANEP: Nadpoloviční většina Čechů je proti povinnému  očkování
Ilustrační foto
2. prosince 2021 - 11:00

Průzkum se také zaměřil na problematiku povinného očkování, která rezonuje nejen napříč obyvateli Českou republikou, ale potažmo celým světem. Otázka zavedení povinného očkování vzbuzuje velké emoce a rozděluje lidi takřka ve všech zemích na dva nesmiřitelné tábory.

Na otázku, zda-li by mělo být v České republice schváleno povinné očkování proti covidu-19, odpověděla nadpoloviční většina obyvatel nesouhlasně. Proti povinnému očkování je v současné chvíli 58,5 procent lidí, zatímco pro povinné očkování se vyjádřilo 35,7 procent obyvatel. Jasno v této věci nemá 5,8 procent Čechů.


Lidé mají jasno i ohledně opětovného vyhlášení nouzového stavu, který schválila vláda v demisi v čele s Andrejem Babišem. S vyhlášením nouzového stavu nesouhlasí 51,9 procent obyvatel ČR, 41,8 procent se naopak vyjádřilo pro znovuzavedení nouzového stavu.

Velký nesouhlas vyjádřila drtivá většina lidí se zrušením vánočních trhů. Proti tomuto vládnímu nařízení v rámci nouzového stavu se postavilo 71,3 procent lidí. Se zrušením vánočních trhů pak souhlasí jen necelá čtvrtina obyvatel (23,8%).

Stejnou nevoli u lidí vyvolalo i vládní nařízení týkající se omezení provozu restaurací, barů a hospod. S nařízením, aby tyto provozovny zavírali již ve 22:00 hod. nesouhlasí 73,2 procent lidí. Pouhá pětina naopak toto vládní nařízení podporuje (21,7%).

Poměrně vstřícnější jsou lidé k vládním nařízením týkajících se omezení počtu účastníků na hromadných volnočasových akcích i na organizovaných kulturních či sportovních akcích. S omezením počtu účastníků v rámci hromadných volnočasových aktivit vyjádřilo souhlas 49,4 procent obyvatel, zatímco 43,9 procent lidí je proti. Jednoznačný názor v této otázce nemá 6,7 procent obyvatel ČR. S vládním nařízením, které se týká omezení počtu účastníků v rámci organizovaných kulturních či sportovních akcích, souhlasí 53,2 procent lidí, zatímco 39,7 procent lidí je proti a zbylých 7,1 procent lidí nemá v této otázce jednoznačný názor.


Souhlasíte s tím, že vláda v demisi v čele s premiérem Andrejem Babišem vyhlásila opětovně nouzový stav?
Jste pro, aby bylo v České republice schváleno povinné očkování proti covidu-19?


 

Souhlasíte s nařízením vlády, které v rámci nouzového stavu zrušilo pořádání vánočních trhů?

 


Souhlasíte s nařízením vlády, které v rámci nouzového stavu omezilo provoz restaurací (zavírací doba nejpozději ve 22:00 hod.)?

 


Souhlasíte s nařízením vlády, které v rámci nouzového stavu výrazně omezilo počet účastníků na hromadných volnočasových akcích?

 


Souhlasíte s nařízením vlády, které v rámci nouzového stavu omezilo počet účastníků na organizovaných kulturních a sportovních akcích?
  • Exkluzivní průzkum společnosti SANEP byl proveden ve dnech 26. – 30. listopadu 2021 na vybrané skupině 2.026 dotázaných, kteří představují reprezentativní vzorek obyvatel ČR ve věku 18+ let.
  • Celkově se průzkumu společnosti SANEP zúčastnilo v rámci respondentního panelu 220 tisíc registrovaných uživatelů 23.564 dotázaných.
  • Reprezentativní vzorek byl vybrán metodou kvótního výběru a odpovídá sociodemografickému rozložení obyvatel ČR dle údajů Českého statistického úřadu. Statistická chyba u uvedené skupiny obyvatel se pohybuje v rozmezí +-1,5%.
  • Kontrola daného vzorku byla provedena triangulační datovou metodou.
  • Uvedené výsledky a modely jsou platné pouze v daný okamžik sběru dat.

(rp,prvnizpravy.cz,sanep,graf:sanep, foto:arch.)Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif