Svátek má: Alexandr

Politika

Velikost textu:

Schneider: Kdo ještě pochybuje o tom, že Evropa „hnědne“?

Schneider: Kdo ještě pochybuje o tom, že Evropa „hnědne“?

V Mostě na vrchu Šibeník odhalili jako památník maketu nacistického protiletadlového kanónu, kterým byli sestřelováni spojenečtí letci.

Památník nacistickému flaku
5. července 2020 - 07:20

„Kdo ještě pochybuje o tom, že Evropa hnědne, Českou republiku bohužel nevyjímaje?,“ ptá se Jan Schneider.

„Oslovte prosím své známé, vojáky, historiky - zejména na Západě, aby vyjádřili a na diplomatická zastoupení České republiky zaslali své mínění.

Nenecháme hanobit památku osvoboditelů, ať přišli z Východu nebo ze Západu!, " vyzývá Jan Schneider.Most má nový památník jako vzpomínku na spojenecké nálety z posledních dvou let druhé světové války. Jde o napodobeninu protiletadlového kanónu – takzvaného flaku – o ráži 12,8 centimetru.

Flak najdete v parku Šibeník. „Na tomto místě proto, že zde takový skutečný kanon stál.

„Repliku jsme vybrali jako památník, protože je to hmatatelný důkaz a symbol spojeneckých náletů, které se zde uskutečnily v letech 1944 – 1945 na chemičku,“ vysvětluje Edvard D. Beneš, místopředseda a sekretář Severočeského leteckého archivu Most, proč je památník právě zde a proč má podobu jednoho z nejobávanějších protivníků spojeneckého bombardovacího letectva.

Náletů se uskutečnilo celkem sedmnáct a v nejbližším okolí flak sestřelil několik desítek letadel.

„Archeologickým výzkumem a různými dokumenty se podařilo zjistit, že přímo na Mostecku se zřítilo pět amerických letounů,“ přiblížil Karel Otto Novák, předseda Severočeského leteckého archivu Most. Zahynulo při tom 13 spojeneckých letců.

(rp,prvnizpravy.cz,e-mostecko,foto:e-mostecko oldřich hájek)