Svátek má: Zita

Politika

Velikost textu:

Senát je něco jako hasicí přístroj, který použijete, jen když hoří

Senát je něco jako hasicí přístroj, který použijete, jen když hoří

V pořadu Interview ČT24 odvysílaném v pátek 24. ledna 2020 vystoupil  bývalý český  premiér a předseda Senátu Petr Pithart. Mimo jiné i ocenil nedávno zesnulého Jaroslava Kuberu, který  bránil horní komoru i proti příteli, když odolával kritice prezidenta Miloše Zemana.

Petr Pithart byl hostem Interview ČT24
25. ledna 2020 - 07:20

Jak říkám ...

Jaroslav Kubera nečekaně zemřel v pondělí. Jak na něho vzpomínáte?

„To byla pro mne, a nejenom pro mne, jak se ukazuje, velice smutná zpráva, protože Jarda byl originál, nikdo ho nemůže nahradit,“ uvedl Petr Pithart. Upozornil, že o Kuberovi mluví jako Jardovi, protože ho znal téměř třicet let a během společných let v Senátu si tykali.

„Roli předsedy Senátu dělal dobře, i když na to měl málo času. Bránil Senát, bránil ho i proti příteli, jak tvrdil i pan prezident,“ pokračuje Pithart. Prezident Miloš Zeman, jak je známo,  v poslední době kritizoval Kuberovu plánovanou cestu na Tchaj-wan. Po jeho smrti ale uvedl, že ho považoval za svého přítele, ačkoliv se někdy lišili v názorech.

Podle Petra Pitharta Jaroslav  Kubera svými výroky často inspiroval, dráždil i rozčiloval.

„On přeháněl, ale věděl, že přehání, a my jsme také věděli, že přehání, a on věděl, že my to víme, že on přehání. A tím se hroty otupily a byli jsme schopni najít rozumné jádro i v tom přehánění. V tom byl naprosto originální a nezastupitelný,“ vysvětlil svůj pohled na předsedu Senátu Petr  Pithart.

„Jarda byl principiálně politicky nekorektní. Dřív stačilo slovo prostořeký. Byl prostořeký. Říkal věci na rovinu. Jardu hrozně dráždili všichni ti, u kterých viděl takovou opatrnost – vyhnout se tomu, nějak to zašolichat. Myslím, že to byla jeho hlavní posedlost, nenechat se tím korektním proudem strhnout. Ale,  jak už jsem řekl, často to přeháněl. Ale my jsme věděli, že přehání, takže se to dalo,“ má jasno Petr Pithart.

Bývalý předseda Senátu připoustil, že většina lidí netuší, k čemu Senát slouží a tomu i odpovídá setrvale nízká účast při volbách do horní komory.

„Ale Senát není od toho, aby byl zvlášť populární. Je to brzdící, zpomalující element, vrací věci zpátky. To se mnoha lidem zdá být prostě nanic,“ podotkl Pithart.

„To máte jako hasicí přístroje ve škole. Taky je sundáte jednou za deset let, ale kdyby tam nebyly, tak je zle,“ upozornil Pithart.

Pithart v Interview ČT24 komentoval také k výběru nového veřejného ochránce práv, který má nahradit končící ombudsmanku Annu Šabatovou.

„Myslím, že pozice a role ombudsmana pořád není úplně jasná, ta instituce se pořád ještě vyvíjí, ale jsem samozřejmě v hloubi duše rád, že se zabývá lidskými právy. V této souvislosti si dovolím říct, že jsem hrdý na to, že dva disidenti a signatáři Charty 77 jsou v nejvyšších rolích, pokud jde o lidská práva. To jest předseda Ústavního soudu (Pavel Rychetský) a paní ombudsmanka Anna Šabatová. To dodatečně potvrzuje, že disent k něčemu byl,“ uvedl Petr Pithart, který s jmenovanými má společného, že také působil v disentu a podepsal Chartu 77.


Petr Pithart v Interview ČT24 také pohovořil o změně na  ministerstvu dopravy, kde Vladimíra Kremlíka nahradil vicepremiér a zároveň ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (oba za ANO). Bývalému premiérovi vadí, že Karel Havlíček není politik a vůbec ve vládě jsou spíše odborníci než politici. Petr Pithart potvrdil, že bude hostem lidoveckého sjezdu, který zvolí nového předsedu. Neprozradil však, kdo by tím předsedou KDU-ČSL měl být.

V samotném závěru Petr Pithart poděkoval moderátorce, že na něj byla hodná.

(ps, Interview ČT24, Prvnizpravy.cz, foto: ps)