Setřel Danuši a opřel se do generála. Babiš vyslal jasný vzkaz

politika

První kolo prezidentských voleb je za námi. Pavel první, Babiš druhý. Výsledky okomentoval premiér Petr Fiala (ODS) a také bývalý premiér Andrej Babiš (ANO), který se tvrdě opřel do generála Pavla a také Danuše Nerudové.

Setřel Danuši a opřel se do generála. Babiš vyslal jasný vzkaz
Andrej Babiš (ANO)
15. ledna 2023 - 09:01

Premiér Petr Fiala poděkoval voličům a pogratuloval Pavlovi, kterého sám podpořil. Z vysoké účasti také usuzuje, že volby lidé považují za důležité. 

„Je před námi čtrnáct dní, kdy bude probíhat další kampaň,“ uvedl Fiala. A v další kampani dojde podle premiéra na populismus, lži a příklon k Rusku. Zatímco on podle svých slov stojí na straně respektu k ústavě, demokracie a hodnot. Premiér zároveň vyzval k podpoře Petra Pavla.

Komentoval také neúspěch kandidáta za SPD poslance Jaroslava Bašty. Podle Fialy se ukázalo, že slíbený ústavní puč nezískal podporu, což je prý dobrá zpráva a občané podle něho nepodporují krajnost.

Pokud jde o Danuši Nerudovou, ta podle něho kandidovala na demokratických hodnotách, ale lidé podpořili Pavla, aby nezvítězil populismus. Fiala zmínil správnost postupu, že nepřišli se svým vládním kandidátem a podpořili „občanské kandidáty“. 

„Máme šanci populismus porazit,“ prohlásil premiér, podle kterého jde o hodnotový souboj osobností a není třeba, aby se zapojovaly strany.

Premiér Fiala okomentoval též Andreje Babiše s tím, že používá populismus, vymezuje se proti vládě, rozděluje společnost, lže. Prý načasoval schválně nedůvěru vládě, ale občané vědí své.

Kampaň byla podle premiéra Fialy férová, ale přenechá hodnocení marketingovým expertům. On by prý kladl jiné otázky. Není třeba vědět, jestli kandidáti luští křížovky, ale jestli mají rozvahu a zkušenosti k reprezentaci, respektovat ústavu.

Na své tiskové konferenci promluvil také bývalý premiér. Andrej Babiš má radost. Jedná se prý o famózní výsledek, protože má o více než 500 tisíc hlasů víc než ve volbách 2021. Poděkoval voličům, děkoval také manželce, dětem, hnutí ANO, které je poslanecky nejsilnější v ČR, a svému týmu.

Uvedl, že se jedná o nečekaný výsledek. Splnil svůj plán mít víc než ANO. Gratuloval i Pavlovi a Nerudové, která dělala dobrou kampaň. Že kandidáti podpořili Pavla, očekával. Ale neví, proč je považován za zlo, když věnoval deset let starosti o Českou republiku, ačkoliv nemusel být v politice. Tedy za podmínky, kdyby tradiční strany nedělaly politiku po svém a nedevolovaly korupci. 

Uvedl, že jako premiér snižoval daně i schodek rozpočtu, a to všechno pro lidi. Řekl, že pomáhal lidem před vstupem do politiky, při i po. Řekl, že nebude celý život v politice. Kandiduje podle svých slov, aby lidé měli zastoupení aspoň na Hradě a aby kandidáti vlády neovládli celou zemi.


Když na Hradě bude Pavel, nominant vlády, nebude to dobře pro občany, mínil. Osočil ho, že bude vykonávat vůli vlády a svých sponzorů a „možná někoho jiného“. Slíbil, že povede kampaň slušně, a to prý splnil. Komentoval, že Petr Pavel se „těšil“ na podrazy, ale žádné nepřišly.

„Mám signály, že se chystá podraz na mě, od spřízněných novinářů, chtějí mě spojovat s KGB,“ prohlásil Babiš.

Zmínil, že s StB nikdy nespolupracoval a třikrát na Slovensku vyhrál soud. Prý se dají vyrobit materiály, že ho do Maroka vyslala KGB. Zmínil, že se nikdy nesetkal s ruským velvyslancem, a chlubil se dalšími protiruskými úspěchy. Prý na něj chystají „další kompro“. Stěžoval si, že politická garnitura zneužila jeho syna pro volby 2021. 


Rýpl si, že antikomunisté z Prahy a Brna volili Pavla. Ptal se, ve které zemi je prezidentem bývalý pracovník rozvědky, sám si odpověděl, že Rusko. Považuje to za absurdní. Gratuluje Pavlovi, že když vítal invazi v roce 1968, dotáhl to až do vojenského výboru NATO. Pavel si prý přisvojuje zásluhy generála Opaty a Procházky. Prohlásil, že Pavel po konci ve funkci generálního tajemníka NATO pro českou zemi nic neudělal, bral jen výsluhy a na stahování z Afghánistánu nemá podíl.

Věnoval se i osočení z populismu. Zmínil, že navýšili důchody, mzdy pro doktory, policisty, hasiče i zdravotní sestry. 

„Měli jsme na to peníze. Jsem na to pyšný,“ řekl Babiš s tím, že bude lidem pomáhat a bude jejich hlasem.

K Pavlovi řekl, že je vládní kandidát a ODS mu určila i šéfku úřadu. Nechápe prý, proč jako vůbec kandiduje. Prý nepotřebujeme dva náčelníky generálního štábu. 

„Mír je iluze? Já jsem proti. My nechceme válku,“ prohlásil s tím, že potřeba, aby někdo mluvil o míru a dále zmínil, že zná všechny důležité lídry z V4, Macrona i Erdogana, který je zvlášť důležitý.

Konstatoval, že provládní kandidáti mají 3,2 milionu hlasů. Vzkázal, že kdo mu dal hlas, ať přijde znovu, a kdo ne, tak ať o tom přemýšlí. Prohlásil se za hlas a mluvčího všech občanů. Bude prý jako prezident vysvětlovat premiéru Fialovi, aby vláda myslela na lidi. 

Také jsme psali:

„Stále nevíme, co chtějí,“ prohlásil Andrej Babiš o vládě pětikoalice. A uvedl, že vláda klidně mohla svolat valnou hromadu ČEZ a zastropovat elektřinu na 1500 Kč.

Petr Pavel je prý druhý pokus bývalého diplomata a lobbisty Petra Koláře, který je zodpovědný za kandidáta Drahoše z minulých voleb. Babiš je prý nezávislý, bez sponzorů, protože sponzoři mají své zájmy. Komentoval také své kauzy, všechno prý splasklo. Například Čapí hnízdo. A pokud jde o Francii, vyjádřil pohrdání deníkem Le Monde, který kauzu přinesl.

Média budou dle Babiše přinášet informace i dezinformace. Pokud by byl zvolen, čekala by ho pět let intenzivní práce, byl by aktivní prezident a dával bych naději. 

„Byl bych úplně jiný prezident a byl bych dobrý prezident,“ prohlásil Babiš s tím, že výsledek je podle něj fantastický a poděkoval znova těm, kdo jsou za něj zodpovědní.

(jar, prvnizpravy.cz, foto: fb)
43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Myslíte si, že by měl ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) rezignovat?

Ano 65%
transparent.gif transparent.gif
Ne 18%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 17%
transparent.gif transparent.gif