Skandál na Ukrajině! Podvody, korupce a miliardy fuč

politika

Skandál obřích rozměrů. Soudy na Ukrajině odhalily falešné dodávky zbraní a miliardové platby za požadované zboří předem, které pak končily v zahraničí. Prezident Zelenskyj by měl svým partnerům v boji vše řádně vysvětlit. 

Skandál na Ukrajině! Podvody, korupce a miliardy fuč
Volodymyr Zelenskyj, prezident Ukrajiny
26. května 2023 - 09:30

Ukrajinské ministerstvo obrany podalo od začátku letošního roku bezmála třicet žalob na státní firmy, které si nechaly v minulém roce předem zaplatit za dodávky zbraní, žádné ale nedodaly a část peněz vyvedly do zahraničí. Jde o miliardy hřiven. Informuje o tom Ukrajinska pravda.

Kauza se týká ukrajinských státních společností Spectechnoeksport, Ukrspeceksport, Progres a Ahencija oboronnych zakupiveľ, které se specializují na nákup zbraní v zahraničí.

Ministerstvo obrany s nimi uzavřelo kontrakty převážně na jaře a v létě loňského roku, za nákup zbraní a materiálu platilo předem. Zmíněné firmy nasmlouvané zbraně nejenže nedodaly, ale získané prostředky minimálně na základě některých kontraktů převedly na účty zahraničních firem, píše Ukrajinska pravda.  


Celková vyčíslená škoda činí 8,8 miliardy hřiven (5,36 miliardy korun). Do této částky jsou zahrnuty platby poskytnuté na nákup zbraní, pokuty a penále z prodlení dle smluvních podmínek. Podle zjištění Ukrajinské pravdy pokrývají podané žaloby pouze část nesplněných kontraktů.

Soud dosud stihl rozhodnout ve dvou kauzách, kdy nařídil firmě Ukrspeceksport vrátit státu 293,4 milionu hřiven, Spectechnoeksport má do státní kasy odevzdat 121,97 milionu hřiven.

Soud přitom mnohé žaloby vrátil z procesních důvodů, čehož importéři pod hrozbou trestního stíhání využili a svěřené prostředky mezitím sami vrátili. Tím bylo řízení skončeno. Ke „smíru“ ale došlo pouze ve čtyřech případech a jednalo se o celkovou částku 1,7 milionu hřiven. Většina žalob je dál ve stadiu projednávání.

Také jsme psali:

„Chtělo by se mi věřit, že teď už snad všichni musí pochopit, o co ve skutečnosti v tomhle monstrózním divadle jde a k čemu jsou naše peníze ve skutečnosti (zne)užívány. Ale nedělám si iluze, že se těm twitterovým hrdinům stejně ani teď nerozsvítí. Oni by totiž museli otevřeně přiznat, že byli celou dobu vedle jak ta jedle a že tu návnadu spolkli nejen s navijákem, ale i s celým rybářským prutem.  A to jim jejich hrdost nedovolí. Faktem ovšem je, že se od začátku jednal o jeden obrovský tunel. Vše ostatní je jen omáčka a snůška výmluv," okomentoval kauzu předseda strany PRO Jindřich Rajchl. 

(nov, prvnizpravy.cz, foto: red.)43-8974200277/0100

Pro platby ze zahraničí: IBANCZ5601000000438974200277
BIC / SWIFT kódKOMBCZPPXXX

Anketa

Je podle Vás vysílání České televize objektivní a vyvážené?