Stávka ve školství je na spadnutí, varuje odborář Dobšík

politika

Bortí se české školství? Předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík vidí stávku ve školství už jako nevyhnutelnou. Na tom se shoduje i ministr školství Mikuláš Bek (STAN).

Stávka ve školství je na spadnutí, varuje odborář Dobšík
František Dobšík (ČMOS PŠ)
21. listopadu 2023 - 06:30

Stávku ve školství naplánovanou na 27. listopadu už bude velmi složité odvrátit, a to i v případě, že vláda slíbí přidat na vzdělávání dalších několik miliard korun, řekl v České televizi předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík. 

Odborům se nelíbí mimo jiné fakt, že současná pětikoaliční vláda počítá v rozpočtu na příští rok se snížením platů nepedagogických pracovníků o dvě procenta. O konání stávky chtějí školské odbory definitivně rozhodnout ve středu.

Do stávky školských odborů zbývá už jen týden. Ministr školství Mikuláš Bek (STAN) v neděli připustil, že přesvědčit je během několika dnů, aby nestávkovaly, bude těžké.

„Požadavky, které odbory vznesly, nejsou z mého pohledu úplně jednoznačné. Vlastně nevím, co jsou úplně přesně podmínky, které si odbory stanovují pro to, aby ta stávka nebyla,“ uvedl ministr Bek.

„Frustrace z toho, jak se na ně hrnou ty úkoly, a oni nevidí světlo na konci tunelu, to bude velmi obtížné říct, že to neuskutečníme,“ řekl předák školských odborů ohledně blížící se stávky.Ministerstvo školství dostane v příštím roce do svého rozpočtu o čtyři miliardy korun více než letos. Celkem by to mělo být 269 miliard korun. Přitom ještě v září hrozilo, že resort dostane oproti letošku o jedenáct a půl miliardy korun méně.

A už to podle Dobšíka část členů školských odborů znervóznilo. Znovu se s Bekem potkají v úterý večer po zasedání koaličních lídrů. Ministr školství Mikuláš Bek chce do rozpočtu získat dalších až pět miliard.

Odboráři dlouhodobě zdůrazňují, že dveře škol v den stávky mají zůstat zavřené nikoliv kvůli platům učitelů, ale kvůli výdělkům nepedagogických pracovníků, tedy školníků nebo kuchařů v jídelnách, kteří nemají růst příjmů garantovaný.

Spor o počet dotovaných hodin

Dalším důvodem stávky je spor o maximální počet hodin dotovaných ze státního rozpočtu. Školy by totiž kvůli tomu mohly podle některých ředitelů přijít o část peněz. 

„To je něco, co jsme řešili za našich vlád každý rok, je to také věc, která se nedá jen tak škrtnout,“ přiblížila problematiku šéfka poslanců hnutí ANO a bývalá ministryně financí Alena Schillerová.

Psali jsme:

Koalice ve druhém čtení rozpočtu nepředložila pozměňovací návrh, který by přesunul část peněz ve prospěch resortu školství. Z různých kapitol je navrhují převést obě opoziční hnutí. 

„Budeme se snažit, aby školství mělo více peněz,“ prohlásil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala.

Takové úpravy však vládní pětikoalice odmítá a uvažuje to tom, že by peníze mohla řešit až na začátku příštího roku. Jak např. řekl Marek Benda z ODS, peníze prostě nejsou a podle něj není kde brát.

„Není odkud brát. Jestli má někdo pocit, že vládní rozpočtová rezerva je k tomu, aby byla rozebrána ve sněmovně jako medvěd, tak není,“ vysvětlil předseda poslanců ODS Marek Benda.

(hýbl, prvnizpravy.cz, foto: repro: ct24)


Anketa

Zrušili byste koncesionářské poplatky?

Ano 67%
transparent.gif transparent.gif
Ne 17%
transparent.gif transparent.gif
Nevím 16%
transparent.gif transparent.gif